Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Малостранська площа

Malostranské náměstí

Саме в цьому місці в VIII-IX століттях почали з'являтися перші поселення празької Малої Страни. В далекому минулому ця площа була торговою, крім цього тут були розташовані ганебний стовп і шибениця. І користь і розвага! Малостранська площа ділилася на дві частини: верхню і нижню. Раніше цей майдан іменували «Італійським плацом», сучасна ж назва Malostranské náměstí з'явилася тільки в 1869 році.

Велика частина будівель на площі була знищена під час війни у 1419 році, а потім в пожежі 1541 року. Тож Малостранська площа, якою ми бачимо її нині, набула свого сучасного вигляду тільки в XVII - XVIII століттях, а нині це невеликий, затишний майдан, що є історичним і сучасним центром празького району Мала Страна.

На площі розташована велика кількість дуже гарних будівель, а у її центрі знаходиться чудовий собор Святого Мікулаша, один з найвідоміших соборів Праги. Майдан, як і раніше, ділиться на нижній та верхній.

Прага. Костел Святого Мікулаша на Малостранській площі

З найцікавіших споруд площі, у її нижній частині знаходяться палац Смиржицьких, Кайзерштейнський палац, Гремлінгофський палац та Малостранська ратуша.

Палац Смиржицьких.

Цей палац був побудований у 1613 році панами Смиржицькими, а невдовзі він став дуже знаменитий завдяки антигабсбурзьким опозиціонерам, які в 1618 році вирішили проводити в ньому свої збори. На зустрічах опозиціонери обговорювали план повстання станів з метою повалення імператорських намісників. В результаті палац  у його власників конфіскували, а потім він дуже часто міняв своїх господарів. Наприкінці ХVІІІ століття замок переобладнали в лікарню, потім в ньому розташовувалася адміністрація, а потім готель і театр. З 1918 року будівля знову належить державі, тут влаштовують Землеробську школу. Нині в палаці розміщені урядові установи.

Кайзерштейнський палац, побудований у 1714 році.

Палац часто змінював господарів, а останнім власником палацу був підприємець Вацлав Петцольд, який відкрив знаменитий празький ресторан «У Петцольда». Потім палац був придбаний Чеським ощадбанком, тут знаходилася Чехословацька торговельно-промислова палата. У 1964 році в палаці була проведена реконструкція, і він був оголошений пам'ятником архітектури. У 1997 Кайзерштейнський палац був внесений до списку ЮНЕСКО. Сьогодні в палаці відбуваються різні світські заходи, ділові зустрічі та презентації, а також весілля.

Гремлінгофський палац, який щеназивають «Біля кам'яного столу». Скульптурний декор будівлі виконав Йоганн Платцер. Тут знаходиться Малостранська кав'ярня, яка була відкрита ще в 1874 році. Сьогодні заклад, як і раніше приймає відвідувачів.

Малостранська ратуша.

До об'єднання Малої Страни з Градчанами, Старим і Новим містом в єдиний адміністративний центр, будівля  була урядовою установою, а з 1868 року перетворилася на культурний центр, яким і є донині. У 2009 році будинок капітально відремонтували, в результаті чого ратуша повернула свій вигляд XVII століття. Нині тут відбуваються концерти, художні виставки, театральні вистави.

На верхньому, четвертому поверсі будівлі розташована художня галерея, де виставляються роботи сучасних художників, а також відбуваються художні майстер-класи різної спрямованості. Поверхом нижче можна відвідати Trick Bar - винно-коктейльний бар, де можна спробувати близько 30 різних вин - місцевих чеських і зарубіжних, а також безліч інших алкогольних напоїв. На другому поверсі клубу розташовані театральні та концертні майданчики, де щодня проходять різноманітні культурні події. Перший поверх займають кафе, ресторан і паб.

А у верхній частині Малостранського майдану найцікавіші об’єкти - Ліхтенштейнський палац та чумний стовп.

Ліхтенштейнський палац було побудовано на початку ХVІ сторіччя Карлом Ліхтенштейном, котрий відомий як «кривавий Ліхтенштейн». Саме він засудив до страти і стратив 27 лідерів міського заколоту на Староміської площі в 1621 році після того, як вони програли битву на Білій Горі. Після цього Карл конфіскував багатство страчених заколотників. Принц Йозеф Ліхтенштейнський перебудував палац у класичному стилі перед коронацією чеського короля Леопольда Другого. У будівлі палацу з'явилися величні сходи і великий хол. Палац з 1742 по 1791 роки використовувався як пошта, у 1827 році в приміщенні палацу відбулася Друга промислова виставка. Протягом багатьох століть Палац неодноразово служив військовим штабом. В нинішній час Ліхтенштейнський палац використовується музичним факультетом Академії мистецтв. У Палаці розташований концертний зал з новим органом, виставковий зал, літній театр і сад, лекційні зали, звукозаписна студія, бібліотека, клуб і багато іншого.

Чумний стовп. На початку XVIII століття фонтан, що знаходився поруч з храмом святого Мікулаша, замінили чумним стовпом. Цей монумент спорудили в 1715 році, в знак подяки Господу за позбавлення міста від чуми. В скульптурну групу пам'ятного стовпа увійшли статуї Пресвятої Трійці і святих покровителів Чехії.

А неподалік знаходиться знаменитий Прага. Храм Діви Марії Переможниці

Malostranské náměstí. Координати: 50.088496, 14.403899. Найближча станція метро – Malostranskа, лінії А.

 

/span