Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Храм Діви Марії Переможниці

Kostel Panny Marie Vítězné

Цей храм є першою будівлею в стилі бароко в Празі. Цей храм один з небагатьох, котрі неправильно розташовані стосовно сторін світу, та в якому головний вівтар розміщений не на сході. Але головною особливістю храму Діви Марії Переможниці  в Празі є те, що люди в храм приходять помолитися  Ісусу Хресту, котрий представлений в образі дитини, а не розіпятим на таврі.

Костел побудували в 1611-1612 роках німецькі лютерани і присвятили його Святій Трійці. У 1624 році, після поразки Реформації, костел був переданий Фердинандом II ордену босих кармелітів, як винагорода за участь у перемозі імператорської армії в битві при Білій Горі. Кармеліти присвятили церкву Діві Марії Переможниці, зробили її реконструкцію, а поблизу побудували монастир.

Спочатку, коли костел належав протестантам-лютеранам, вхід в храм знаходився зі сторони Петржін, а вівтар за звичаєм був спрямований на схід. Щоб виразно показати свою відмінність від протестантів, кармеліти перенесли вхід на протилежний бік, тобто на вулицю Кармелітську. Правда, в епоху бароко вже стали більше звертати увагу на загальний вигляд та художнє оформлення будови, ніж на традиційну орієнтацію костелу щодо частин світу.

Головний вівтар у стилі раннього бароко, зроблений в 1716 році, характеризується чергуванням чорного і золота, його прикрашає нова статуя Мадонни. З 1628 року в костелі знаходиться головна реліквія храму - фігурка Празького немовляти Ісуса (Pražské Jezulátkо), відома в католицьких країнах як «Bambinо di Praga». Статуетку в Чехію в середині ХVІ століття привезла наречена одного пана. Пізніше вона подарувала статуетку свїй дочці в якості весільного подарунка, але в шлюбі народився син, а за традицією статуетка мала перейти тільки до дочки, тому і була подарована ордену кармелітів.

А після того, як монастир кілька разів обійшли лиха, про статуетку пішла слава, що вона оберігає від чуми, злодіїв, мародерства і т.п. Кармеліти те підхопили і почали з усієї сили розповсюджувати. В результаті дійшло до того, що статуетку в 1651 році несли на чолі церковного ходу, а потім її стали називати Празьке Немовля Ісус. Після розпуску монастиря за Ісусом-немовлям доглядали сестри з ордена англійських дів.

Протягом століть люди приходили до статуетки з проханнями про допомогу, найбільше святиня шанується в Іспанії, Італії, країнах Латинської Америки та на Філіппінах. Фігурка Дитятка Ісуса навіть допомагала 400 років тому місіонерам об'єднувати Філіппіни. Копію немовляти Ісуса принесли на острови, де йшла постійна боротьба, люди почали разом молитися, що допомогло об'єднанню.

Знаменита воскова статуетка була зроблена в Іспанії в ХVІ столітті. Її висота становить 47 см, вона обтягнута полотном і покрита воском. Правою рукою маленький Ісус благословляє, у лівій тримає золоту кулю Всесвіту з хрестом, на грудях має великий хрест. Фігурка знаходиться на середньому вівтарі справа, створеному в 1776 році з штучного мармуру. В 1741 році для статуетки ювеліром була виготовлена срібна коробочка.

У гардеробі Немовляти – дві корони і близько 46 суконь. Традиція переодягання Ісуса-немовляти налічує вже кілька століть. З 1747 року цей обов'язок покладено на орден англійських дів. Одяг змінюють десять разів на рік залежно від приводу: на Великдень вони білі, в Білу неділю - червоні, в Адвент - фіолетові і т.п. Найзнаменитіше плаття було вишито власноруч Марією Терезією (зелене з вишивкою золотом), крім цього, у Немовляти є китайські та в'єтнамські костюми, а також подарований Немовляті в 1996 році іспанським родом Манрике де Лара, зшитий зі старовинного одягу священиків. Всі ці наряди та інші предмети релігійного культу виставлені в невеличкому музеї.

А в 2007 році на бічному вівтарі була розміщена копія статуї Богоматері з паломницького місця Апаресіда у Бразилії.

Karmelitska 385/9. Координати: 50.085805, 14.404236. Найближча станція метро Malostranská, лінії А.

Відкрито щодня, 8.30 – 19.00 (неділя до 20.00).