Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Костел Святого Мікулаша на Малостранській площі

Kostel sv. Mikuláše

Це грандіозна 80-метрова споруда з величезним куполом, діаметр якого становить двадцять метрів,  прикрашена безліччю скульптур, картинами відомих майстрів того часу, фресками та ліпниною, витонченими колонами і просторими галереями, а інтер'єр храму з самого початку вражав городян і гостей міста багатством і пишністю.

 Раніше на цьому місці Малостранської площі стояв католицький парафіяльний костел, присвячений Миколі Чудотворцю, освячений в 1283 році. У 1620 році костел передали єзуїтам, а в 1626 році вони створили тут перший професійний будинок єзуїтів на Малій Страні. У наступні два роки вони відкрили початкову школу і гімназію.В подальшому єзуїти планували звести новий костел і побудувати новий професійний будинок, а тому викуповували прилеглі території – сади, парафії, школи та 12 будинків.

Старий костел Св. Миколая був знесений, а в 1673 році був офіційно закладений перший камінь у фундамент єзуїтського професійного будинку та будівлі нового костелу. Будівництву професійного будинку також заважав сусідній костел Св. Вацлава, тому він був знесений і побудований трохи далі, на розі крила професійного будинку.

Проте, будівництво костелу розпочалося тільки в 1703 році. Перша частина костелу являла собою фасад і наву з вінцем капел, освячених в 1711 році. Динамічна стіна фасаду розділена на три осі, костел має один головний і два бічних входи з окремими напівкруглими сходами. Внутрішнє оздоблення храму - з архітектурної точки зору дуже багате, воно грунтується на поєднання геометричних тіл. У 1750 році на високій вежі були повішені дзвони, через рік був завершений купол і завершене будівництво верхівки вежі. Храм був освячений в 1752 році, проте його художнє оформлення завершилося тільки в 60-х роках.

Розміри храму, панорамне значення якого для лівого берега Влтави є визначальним, вражають: ширина храму 40 метрів, ширина нави 30 метрів, довжина храму без сходів 60 метрів. Висота купола всередині становить 50 метрів, зовні - 70 метрів, з ліхтарем 79 метрів, зовнішній розмір кола під куполом (тамбура) становить 20 метрів, внутрішній розмір -17 метрів.

Внутрішній простір храму – видатний зразок мистецтва бароко. Фрески храму займають площу 3000 м². Найвидатнішим зразком оформлення, однак, є картини Карела Шкрети: Розп'яття, роботи 1646 року, яка висить в каплиці Св. Барбари, і Страсний цикл, що включає 10 картин на церковній галереї з другої половини 60 років XVII століття, спочатку написаний для місцевого професійного будинку єзуїтів. Інші картини в каплицях написані єзуїтським художником Ігнацієм Раабом.

Скульптурне оформлення складається з понад п'ятдесяти скульптур. Найбільш відомими з них є статуї святих єзуїтів, що перевищують натуральну величину, біля колон нави. У заскленій шафці ліворуч від вівтаря у задній частині костелу розташована готична статуя Діви Марії Фоєнської, яка є найстарішою скульптурою в храмі, вона була подарована єзуїтам бельгійцями в 1629 році.

Костел св. Мікулаша є одним з найбільших творів високого бароко і є національним пам'ятником культури.

Malostranské náměstí. Координати: 50.088496, 14.403899. Найближча станція метро – Malostranskа, лінії А.

Костел відчинений для туристів:

·         березень – жовтень: щодня, 9.00 – 17.00;

·         листопад – лютий: щодня, 9.00 – 16.00.

Вартість квитків:

·         дорослі – 70 крон (€2,50);

·         діти з 10 років та студенти до 26 років – 50 крон (€2,00);

·         діти до 10 років – безкоштовно.