Празький Град. Золота вуличка з вежею Даліборка
Zlatá ulička
Після будівництва північної стіни замку виник майданчик, відомий нині під назвою Золота вуличка. Він довгий час був заселений службовцями граду, можливо, ювелірами (назву "Золота вуличка" задокументовано з ХVІ століття). У 1597 році імператор Рудольф ІІ прийняв рішення поселити там стрільців, які чатували фортецю. І майданчик біля північної стіни замку був використаний для будівництва скромних осель, які в даний час є останніми залишками малої архітектури Празького Граду.
Імператор заборонив будувати вікна будиночків у напрямку «Оленячого Рову», а також продавати або здавати приміщення в оренду.
Вулиця носила розкішне ім'я, але будинки були убогими і невпорядкованим. Ширина вулички складає всього 1 метр. Для всіх жителів існував лише один туалет - за крайнім будиночком №13. По воду люди ходили до ближчого фонтану. Водопровід сюди був прокладений тільки у 1877 році. В оселях ремісників було тісно й душно. Щоб контролювати шкідливі випари, які супроводжували роботу ювеліра, майстри тримали у клітках птахів. За станом пернатих можна було судити про міру забруднення повітря.
Зі збільшенням до кінця XIX століття в Празі кількості туристів, зріс інтерес до вулички. Гостей столиці цікавило незвичайне місце, з яким тоді вже було пов'язано безліч легенд про середньовічних алхіміків. З 1918 року владою, для збереження мальовничості та колоритності вулички, було заборонено перебудову будинків. Власники будинків на Золотій вулиці, котрі до того часу проживали у міських квартирах, обов’язково підтримували в своїх будиночках історичний колорит. За огляд цих приватних «музеїв» господарі брали плату. Деякі власники здавали будинки літераторам і митцям. Люди мистецтва вважали, що в романтичному місці їх неодмінно відвідає Муза. З 1916 по 1917 рік у будинку № 22 жав письменник Франц Кафка - він працював тут над збіркою «Сільський лікар». Зараз у цьому будинку відкрита книжкова крамниця. У будинку №6 в середині XX століття проживав поет Ярослав Сейферт.
З 1953 року будинки на Золотій вулиці викупила Канцелярія президента. Особливий інтерес для туристів становлять ще декілька споруд Золотої вулички. У будиночку №14, позначеному знаком, що зображує кішку, сову і кришталеву кулю, тримала салон Мадам де Феб – віщунка і ворожка. Мадам стратили нацисти, за те що кілька разів вона пророкувала падіння Третього Рейху.
Через будинок №24 можна пройти в Оборонний коридор - там знаходиться виставка зброї та обладунків, які належали стрільцям Граду. Коридор веде до Веж Даліборка та Білої, які служили в XV-XVIII століттях тюрмами. У будиночку під №27 проживав місцевий цілитель. Як і належить середньовічній аптеці, тут зберігаються зілля і трави. У будинку №16 була корчма. Там готували їжу для в'язнів Білої вежі і Даліборка. У XVI столітті в закладі збиралися музиканти, актори і шулери, які залучали до гри відвідувачів. Зараз в експозиції цього будинку відтворена атмосфера старої таверни. Оселя ХVІ століття найкраще проглядається у будинку № 20 з рамою на верхньому поверсі. Будинок №13 має досить оригінальний розмір із-за того, що побудований в арці - його фасад взагалі не виступає на вулицю.
Сходи в будинку № 12 ведуть до тераси перед вежею Даліборка. Ця кругла гарматна вежа являє собою частину системи укріплень Ягайла, і її нижній поверх з самого початку використовувався в якості в'язниці. Перший, а також найвідоміший в'язень вежі - лицар Далібор з Козоєду, який був поміщений у в'язницю в 1498 році, іншим відомим в'язнем був барон Франтішек Антонін Спорк зі Східної Богемії, відомий в ХVІІІ столітті як шанувальник мистецтва і меценат.
Сьогодні вуличка є популярним туристичним місцем, карликові будиночки переобладнані в сувенірні магазини з галереями і експозиціями.
Pražský hrad, Praha 1, Česká republika. Станція метро Malostranská лінії А. Координати: 50.090893, 14.40093.
Розклад роботи.
1 квітня - 31 жовтня – щодня, 9.00 - 17.00;
1 листопада - 31 березня, крім 24.12 – щодня, 9.00 - 16.00.
Прага, Чехія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чехії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.