Прага. Староміська площа
Staroměstské náměstí
Старе місто в Празі, безсумнівно, є найбільш відвідуваною та найкрасивішою частиною Праги. Цей історичний центр, повний визначних пам'яток та найпрестижніших магазинів і ресторанів, є одним з найпопулярніших туристичних маршрутів у Празі. Кожен будинок, кожна вулиця тут дихає Історією, а стара Королівська дорога, що проходить через Старе місто, є одним з найцікавіших місць чеської столиці.
В давні часи на місці, де нині знаходиться Староміська площа, був дуже важливий та жвавий празький ринок. Історичні записи свідчать, що з початку ХІІІ століття на цьому ринку був управитель, котрий наглядав за порядком та збирав ринковий збір з торговців.
У 1232 році Старе місто в Празі було оголошене окремим муніципалітетом. В ті часи в Старому місті проживали, здебільшого, німці. З часом значимість Старого міста почала рости, оскільки місцеві ремісники створювали гільдії. Гільдії були важливими середньовічними організаціями людей однакового ремесла, які поступово накопичували певну політичну вагу. У 1338 році, за сприяння староміських гільдій, цьому району Праги було дозволено збудувати власну ратушу, котру збудували в самому центрі Старого міста - на нинішній Староміській площі.
Площа спочатку називалася Великою, проте уже в ХІІІ столітті вона була перейменована на Стару Ринкову площу. У ХІV столітті площу називали Староміський Ринок, або просто Ринок. Нинішню назву використовують з 1895 року на честь району, де знаходиться площа. Оточують її міські будинки, фасади яких виконані в різних архітектурних стилях. Можна зустріти готику, бароко, рококо і ренесанс. Площа Староміського майдану складає біля 15000 м².
В 1410 році на ній встановили одну з головних визначних пам'яток чеської столиці – Празькі куранти, які чехи називають Орлой. З початком зведення в 1365 році Тинського храму, майдан поступово почав набувати свого сучасного вигляду. В 1650 році на Староміській площі на честь визволення міста від шведів був встановлений Маріанський стовп. Простояв він до 1918 року. Його знесли, як нагадування про Габсбургів. В центрі Староміського майдану можна побачити полуденну позначку. Сюди опівдні падала тінь від Маріанського стовпа, і саме від цієї точки вели відлік Празького часу.
Крім іншого, площа також стала ареною багатьох історичних подій. У 1422 році тут був страчений Ян Желінський, представник руху гуситів. Ще одна страта відбулася 21 червня 1621 року, коли 27 чеських шляхтичів були страчені перед Староміською ратушою. Вони були лідерами повстання чеських станів проти Габсбургів. Нині про ті події свідчать двадцять сім білих хрестів в бруківці перед ратушею.
У 1902 році на майдані проходили бурхливі маніфестації за встановлення загального виборчого права. Під час Другої світової війни велика кількість будинків на площі зазанала руйнувань. Стара ратуша була сильно пошкоджена – одна частина була знесена і згорів астрономічний годинник.
Найцікавіші об'єкти Староміського майдану:
· Прага. Церква Святого Мікулаша на Староміській площі;
· Прага. Собор Діви Марії перед Тином;
· Прага. Староміська площа. Дім кам’яного дзвону;
· Прага. Національна галерея. Палац Кінських
Координати Староміської площі: 50.087805, 14.420577. Найближча станція метро – Staroměstská, лінії А.