Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Вишеградська фортеця

Vyšehrad

Ця фортеця у Празі оповита такою кількістю легенд та міфів, що вистачить не на один романтичний середньовічний роман з лицарями, провидицями, пророцтвами, скарбами, коханням та війною! Зі стін цієї фортеці княжна Любуша пророкувала Празі велику славу, а Горимир стрибав на коні у річку. Напевно, в стародавні часи цей замок та його мешканці добряче хвилювали народну уяву!

Фортеця на Вишеградській скелі була заснована орієнтовно в X столітті. За часів правління Болеслава II тут знаходилося класичне городище Пржемисловичів з монетним двором для карбування динарів. На тих динарах вперше і з'явилося позначення Вишеград (vsgra, vissegrad). Період найбільшого розквіту Вишеграду настав в XI столітті, коли перший чеський король Вратислав I, чиї наступники правили з Вишеградом до 1140 року, влаштував тут свою резиденцію.

Починаючи з другої половини XII століття значення фортеці падало, аж поки Карл IV з поваги до своїх предків Пржемисловичів вирішив оновити його значення. В «Коронаційний кодекс чеських королів», який був написаний Карлом, він включив положення про те, що кожен майбутній король напередодні коронації повинен відвідати Вишеград, де королю будуть вручені ликові черевики і сумка Пржемисла Орача. 1 вересня 1347 року Карл сам взяв участь у цій церемонії.

На місці занедбаного романського палацу він наказав побудувати чудовий королівський палац з високими аркадами і будинками, де проживав палацовий персонал, водопровід і школу. У 1348 - 1350 роках були побудовані нові фортечні укріплення з зубцями, вежами, порталами і двома воротами, з яких до теперішнього часу збереглися залишки воріт «Шпичка», які в 1903 році на підставі історичних джерел відновив Антонін Віль, сьогодні тут знаходиться інформаційний центр з обслуговування відвідувачів Вишеграду.

Після перемоги гуситів над Сигізмундом в битві за Вишеград, в 1420 році були знищені всі тодішні будівлі, за винятком реконструйованого Капітульного храму та романської ротонди Св. Мартина.

В 1650 році починається нова віха в історії Вишеграду, коли Фердинанд III почав будівництво Вишеградської цитаделі, барокової фортеці з потужними цегляними стінами п'ятигранної форми з шістьма бастіонами по кутах. Населення, котре проживало там до того, було виселено. Фортеця має троє воріт. Таборські ворота від Панкраци були побудовані в 1656 році, а входом в саму фортецю з боку Панкраци служать Леопольдові ворота, побудовані у 1678 році. Вони прикрашені пілястрами і щитом з символами. На протилежній стороні фортеці розташовані Цегляні ворота, побудовані в стилі ампір у 1871 році.

 У 1742 році, під час французької окупації, французькими військами у Вишеграді були побудовані каземати. Пруські та австрійські війська, їх постійно вдосконалювали. Вузькі підземні кам'яні коридори з бійницями, призначеними для застосування солдатами стрілецької зброї, мають висоту близько 2 метрів, ширина коридору становить близько 1,5 метри. В одному місці, з якого контролювався вїзд до Вишеграду, знаходиться залишок амбразури для гармати. Для відвідування відкрито близько 1 кілометра казематів.

Вузький коридор виведе у величезну залу площею 330 м², яка використовувалася для шикування військ. Сьогодні ця зала, котра має назву Горлице, є скульптурною галереєю оригінальних статуй Карлового мосту. Тут виставлено 6 оригінальних статуй:

·         скульптура святого Бернарда з Мадонною M. V. Jackla (1709);

·         скульптура святого Августина та святого Мікулаша Толентинського  J. B. Kohla(+1708);

·         статуя святого Войцеха F. M. Brokoffa (1709);

·         статуя святої Анни M. V. Jackla (1707);

·         скульптура святої Людмили з малим Вацлавом M. B. Brauna (1720 - 1724).

З готичних пам'яток фортеці збереглися залишки колишніх укріплень, побудованих по периметру сторожового бастіону (так звана лазня Любуші) і вищезгаданий фрагмент воріт під назвою «Шпичка» з часів правління Карла. Бастіон, котрий називається лазня Любуші, був предметом романтичних переказів про те, що Любуша тут купалася зі своїми коханцями, а потім їх зі скелі скидала в річку. З високого мису, на якому стоїть ця споруда, за легендою, Горимир кинувся на коні в річку,  врятувашись таким чином від страти. А засуджений єпископом до страти Горимир був за повстання проти єпископа, котрий заманював селян Горимира на видобуток срібла. Після стрибка в річку кінь відніс Горимира до села Неуметели. Завдяки диву Горимир був прощений. Аналогічний випадок, як кажуть, дійсно стався на Вишеграді, коли на нього напали німці з Пассау. Один з учасників кінного загону з Пассау, загнаний в кут, нібито стрибнув з конем в річку. Однак його помітили та убили. Ніякої романтики!

Згідно з легендою, всередині Вишеграда знаходиться печера, де зберігаються скарби, котрі складаються зі срібного коня, подарованого князю Незамислу шахтарями з Липниці, золотої жаби Любуші та золотої курки з дванадцятьма золотими яйцями. Скарби охороняє чеський лев з дванадцятьма левенятами і чекає тут того моменту, коли треба буде піти допомогти Вишеграду, який є символом чеської державності.

Прусська армія хотіла перед своїм відходом з Вишеграда знищити фортецю, тому завезли в каземати 133 бочок з порохом, а останній солдат повинен був їх запалити і всі підірвати. Однак три хоробрих жителя міста, за згодою мера проникли в каземати і віднесли всі гноти, таким чином врятували Вишеград від руйнування. За цей подвиг вони були нагороджені Марією Терезією і отримали 200 золотих річної ренти.

У 1883 році Вишеград був приєднаний до Праги, з тих пір є одним з її адміністративних районів. У 1962 році ареал Вишеграда був визнаний національним культурним пам'ятником.

V Pevnosti 35/11, 128 00 Praha. Координати: 50.061900, 14.423648. Адреса та координати Таборських воріт. Пройшовши, або проїхавши від них 100 метрів, праворуч буде інформаційний центр. Найближча станція метро Vyšehrad, лінії С.

В інформаційному центрі можна придбати карту (20 крон) або повний путівник Вишеградом (45 крон (€2,00)).

Вхід в каземати знаходиться в Цегельній брамі.

Розклад роботи казематів та Горлице:

·         квітень – жовтень: щодня, 9.30 – 18.00;

·         листопад – березень: щодня, 9.30 – 17.00;

·         вхід закривається за 1 годину до закриття.

Вартість квитків в каземати та Горлице:

·         дорослий – 60 крон (€2,50);

·         пільговий (студенти, пенсіонери) – 30 крон (€1,20);

·         сімейний (2 дорослих + 2 дітей) – 120 крон (€5,00);

·         діти до 6 років – безкоштовно.

 

Дивіться також Прага. Вишеград. Базиліка святих Петра і Павла