Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Архітектурний комплекс Клементинум

Klementinum

Розташований в Старому місті Праги біля Карлового мосту Клементинум, що займає площу близько 20 000 м² є найбільшим архітектурно-історичним комплексом чеської столиці після Празького Граду, був заснований в XI столітті, коли тут з'явилася каплиця Святого Климента, котра з часом дала назву всьому комплексу. Згодом біля каплиці був побудований домініканський монастир святого Климента. У XVI столітті монастир перейшов у володіння ордена єзуїтів, метою яких було зміцнення католицької віри.

Єзуїти були запрошені до Праги Фердинандом I для надання допомоги в його боротьбі з Реформацією. Прибувши в 1556 році, вони оселилися в колишньому монастирі сятого Климента та почали єзуїтствувати. Після поразки чеських станів в 1620 році в Чехії почалося повторне обертання в католицьку віру і єзуїти були на коні, що й спонукало їх до обширної будівельної активності, котра тривала до середини XVIII століття.

Будівництво величезного комплексу об'єктів єзуїтського коледжу велося на великій ділянці, де раніше розміщувалися: монастир святого Климента, 32 будинки, сім дворів, три костела і кілька садів. Будівлі коледжу мали п'ять дворів, в комплекс входили: три костели (Христа-Спасителя, Св. Климента і Власька каплиця), дві вежі, школи, коледж, бібліотека, театр, обсерваторія і власна друкарня. Спочатку єзуїтський коледж змагався з Карловим університетом, проте, після 1622 року під керівництвом єзуїтів обидва навчальні заклади були реорганізовані в один, котрий з 1654 року носив назву Карло-Фердинандовського університету, поки в кінці XIX століття не був розділений на чеський і німецький. Також єзуїти об'єднали бібліотеки навчальних закладів і побудували для цього окреме приміщення.

Костел Христа-Спасителя колись був головним єзуїтським костелом в Чехії. Він був заснований в 1578 році на кладці готичного костелу Св. Климента. Його будівництво велося поступово, майже до середини XVII століття. Найстаріша частина костелу – пресвітерій, до кутка якого в 1590 - 1597 роках прибудована овальна Власька каплиця Вознесіння Діви Марії. Каплиця була побудована для потреб італійців, які оселилися в Празі. Колонний вхід в каплицю також служить входом в третій храм - костел Св. Климента, який був побудований в 1711 - 1715 роках. Зовні простий бароковий костел з дуже багатим внутрішнім оздобленням. У нішах костелу знаходяться статуї євангелістів і батьків церкви, крім того, в костелі перебуває шість бічних вівтарів, церковна кафедра, сповідальна, хори з органом, прикрашені скульптурами в основному з майстерні Матіаса Брауна. Костел має один з кращих барокових інтер'єрів в Празі. Костел знаходиться в управлінні Греко-католицької церкви, тут проходять служби старослов'янською та українською мовами.

У першому дворі Клементинума знаходиться статуя студента з Праги виготовлена в 1847 році в пам'ять про студентів, що захищали Прагу від шведів в 1847 році. В другому дворі знаходиться вхід в комплекс бібліотеки. Цікавим є «Виноградний двір», в центрі якого знаходиться бароковий кам'яний фонтан, котрий є залишком побудованої єзуїтами першої водопровідної системи Праги. Між вікнами верхніх поверхів розташовано шість древніх сонячних годинників, а в інших місцях Клементинума їх знаходиться ще сім. В останньому дворі в напрямку до Маріанської площі розташований пам'ятник місцевого директора обсерваторії та астронома Йосипа Степлінга, зроблений у формі Купідона з телескопом. Він був виготовлений на замовлення Марії Терезії.

У східному крилі Клементинума було споруджено літню трапезну (нині - читальний зал бібліотеки) з багатою ліпниною і великими картинами. У 1791 році тут була проведена перша чеська промислова виставка. За трапезною знаходиться відома Дзеркальна каплиця з багатою декоративною обробкою ліпниною, в яку вставлено дзеркала. Каплицю прикрашають чотири картини Вацлава Райнера. Нині тут відбуваються концерки класичної музики.

Над будівлями Клементинума підноситься Астрономічна вежа. Її будівельник не відомий. Висота вежі становить 52 метри, до її вершини веде 172 крутих гвинтових сходинок. На куполі башти міститься гігантська статуя Атланта, який тримає земну кулю. Вхід в башту розташований поруч зі входом в Дзеркальну каплицю. Історія вежі тісно пов'язана з вищою освітою, де важливу роль відігравала математика і астрономія. Друковані та рукописні роботи астрономів в місцевій університетській бібліотеці відображають високий рівень розвитку науки в той час. Близько 1750 року було розпочато астрономічні та кліматичні спостереження і вимірювання, а у вежі були встановлені астрономічні прилади. 

У 1775 році Антонін Стрнад почав вести безперервні записи метеорологічних і кліматичних вимірювань, які здійснюються тут безперервно до теперішнього часу. Хоча в Берліні вимірювання були розпочаті раніше, проте там вони на кілька років переривалися, тому Клементинум тримає в цьому світову першість. Починаючи з 1842 року з вежі Клементинума, розмахуванням прапором, сповіщали про настання полудня, а з 1891 по 1928 роки воно супроводжувалося гарматними пострілами з Градчан. Після 1928 року астрономічні спостереження вже велися з нової обсерваторії в Ондржеєві. З 1926 року з Клементинума подається сигнал часу для передачі по радіо. Нині у вежі розміщена експозиція старовинних астрономічних приладів та документальні матеріали про історію самої вежі.

В рамках проекту Прага 2000 - Європейське місто культури, приміщення астрономічної вежі й барокової зали бібліотеки були відремонтовані і стали доступні для громадськості. Барокова бібліотека є найкрасивішим залом Клементинума. Вона була побудована в 1722 році і прикрашена фресками на тему «Наука і мистецтво». Ілюзорний розпис купола символізує Храм мудрості. З боків знаходяться медальйони видатних єзуїтів, а в передній частині бібліотеки міститься зображення Йосипа II, який передав бібліотеці Клементинума конфісковані книги з бібліотек монастирів. У центрі залу розміщені стародавні глобуси. Згідно з легендою, єзуїти після прибуття в Прагу привезли із собою єдину книгу, проте коли бібліотека була добудована, вона налічувала вже 20000 томів книг. Після закриття єзуїтського коледжу в 1773 році тут розміщувалася архієпископська семінарія і частина празького університету з Імператорською бібліотекою. Вже в 1777 році бібліотека була відкрита для відвідування громадськості як Імператорська та університетська громадська бібліотека. Бібліотечні фонди швидко росли. З 1782 року всі празькі видавці повинні були віддавати бібліотеці обов'язкові екземпляри видань, через 25 років цей обов'язок поширилася на всю територію Чехії.

Сьогодні бібліотека носить назву «Національна бібліотека», в ній налічується близько 600 000 000 томів книг. Найстарішою книгою є «Вишеградський кодекс», котрий датується ХІ століттям і вважається коронаційним евангеліаріем першого чеського короля Вратислава II, до коронації якого в червні 1085 року і був закінчений (копія книги демонструється у вестибулі бібліотеки), тут зберігається «Далімілова Хроніка» в кишеньковому виданні, а також книги з догматики, герметики, нумерології і багато інших рідкісних томів, а центр зали прикрашають величезні історичні глобуси.

Над бібліотекою знаходиться так звана «Меридіанна зала», де проводилися вимірювання і розрахунки. Тут знаходяться астрономічні прилади і струна, яка насправді є Празьким меридіаном, який більш точний ніж той, який розташований на Староміській площі. Сонячне світло проникає через крихітний отвір в стіні і «сонячний зайчик» рухається так, що в момент астрономічного полудня перетинає струну. З Меридіанної зали 65 дерев'яних сходинок ведуть в галерею вежі.

Дзеркальна каплиця - унікальне місце Клементинума, знаходиться у 4 подвір’ї комплексу на першому поверсі крила, яке з'єднує Астрономічну вежу з північним крилом колегіуму на вулиці Платнерська. Свою назву каплиця отримала від великої кількості дзеркал, розташованих на стінах і вставлених в ліпнину купола. Оздоблення, купольна фреска і картини в інтер'єрі каплиці присвячені Благовіщенню Діви Марії. Завдяки чудовій аккустиці каплиця служить місцем частого проведення концертів класичної музики. Тут же проходять урочисті церемонії одруження, максимально розраховані на 150 гостей. Зазвичай для відвідування Дзеркального каплиці потрібна попередня домовленість, тому гарантувати її перегляд у будь-який день для всіх бажаючих неможливо.

Іншими рідкісними залами є Зала Моцарта з розписом в стилі рококо, Математична зала, Зала рукописів і Велика зала з ліпною стелею, де в наш час розміщується картотека. Крім того, тут знаходиться Концертна зала з прикрашеним ліпниною фігурним склепінням з алегоріями, що символізують чотири факультети, і побудована в стилі рококо каплиця з вівтарем Св. Яна Непомуцького. Однак ці місця зазвичай не доступні для громадськості.

Для туристів розроблений маршрут, який включає відвідування бібліотеки, Меридіанної зали та астрономічної вежі. Пройтися маршрутом можна тільки в рамках організованої екскурсії англійською чи чеською мовами, проте в касі присутні друковані матеріали російською.

Mariánské náměstí 190/5, Praha. Координати: 50.087041, 14.417381. Найближча станція метро Staroměstská

Розклад роботи:

·         січень – лютий: 10.00 16.30;

·         березень – жовтень: 10.00 – 19.00;

·         листопад – грудень: 10.00 – 18.00.

Вартість квитків на екскурсію:

·         дорослий – 220 крон (€7,70);

·         сімейний (1-2 дорослих і до 3-х дітей) – 500 крон (€17,50);

·         пільговий (школярі до 18 років та студенти до 26 років, пенсіонери) – 140 крон (€5,00);

·         діти до 7 років – безкоштовно;

·         туристи з PragueCard – знижка 25% від повної вартості.