Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Прага. Староміська площа. Дім кам’яного дзвону

Dům U Kamenného zvonu

Одна з найстаріших і найбільш вражаючих визначних пам'яток Праги, ця будівля є представником цінної готичної палацової архітектури баштового типу. Фасад будинку свого часу був одним з найгарніших в Європі та демонструє пишність міста часів Карла IV. Назва будинку «У Кам'яного дзвону» вперше з'являється в 1417 році завдяки кам'яній копії дзвону, поміщеній на розі будинку.

Будинок був побудований в два етапи (друга половина XIII століття і перша половина XIV століття). Швидше за все, він був побудований в якості палацу для королівської сім'ї, головним чином для Єлизавети Богемської (Eliškа Přemyslovnа). Правда, жодних документів, які б підтверджували цей факт, не збереглося, однак, на думку дослідників, про це свідчать фрагменти рельєфів, які були виявлені під час реконструкції. Укладачами фрагментів більш чітко виділялися чотири статуї, дві сидячі - чоловік і жінка, і дві стоячі фігури. Можливо, це міг бути Йоганн Люксембурзький, Єлизавета Богемська і двоє їхніх синів - Карл і Ян Їндржіх. Перша письмова згадка про будинок датується 1363 роком, коли будівля вже належала жителям міста.

Дзвін на розі будинку, на думку істориків, може нагадувати історичну подію 1310 року, коли священик Єлизавети Богемської за допомогою дзвону на Тинському соборі дав знати Яну Люксембурзькому, що він може зі своєю армією прийти за Єлизаветою і без бою зайняти Старе місто.

Готичний стиль будинку неодноразово змінювали численними перебудовами і реконструкціями, особливо його змінила барокова реконструкція 1685 року. У 1899 році на будинку було зроблено новий псевдобарочний фасад. Під час обстеження будівлі в 1961 році великою несподіванкою було розкриття готичного фасаду будинку.  Ступінь схоронності і складності композиції перевершила всі очікування, а тому було прийняте рішення повернути будинку його первісний готичний вигляд.

Реставраційні роботи тривали між 1975 та 1987 роками, та були дуже трудомісткими і повільними, оскільки доводилося бути обережним, щоб не пошкодити що-небудь цінне. Перед будинком на Староміській площі виникла каменеобробна майстерня. Фрагменти кам'яних прикрас, вік яких складає більше 6 століть, зберігалися в підвальних приміщеннях. У ході реконструкції в основному були зроблені дуже точні каменярські роботи, коли фрагменти старих прикрас були вмуровані в нові частини. У ході реконструкції будинок був перебудований з зміненого триповерхового на готичний двоповерховий, бароковий дах був замінений на оригінальний долотний, відновлені замуровані готичні вікна, відновлений оригінальний розпис. У залах на обох поверхах були виявлені й реставровані розписні дерев'яні стелі. В двох виявлених каплицях збереглися деякі фрагменти настінного розпису.

Будинок «У Кам'яного дзвону» був урочисто відкритий у 1988 році і переданий Галереї міста Праги. Нині він служить для проведення тимчасових виставок і концертів. У підвалі знаходиться невеликий лапідаріум зі збереженими архітектурними та художніми фрагментами оригінальної будівлі.

Staroměstské náměstí, Praha. Координати: 50.087805, 14.420577. Найближча станція метро – Staroměstská, лінії А

Розклад роботи:

·         вівторок – неділя: 10.00 – 20.00;

·         понеділок – вихідний.

Ціни квитків:

·         повний – 120 крон (€4,00);

·         пільговий (студенти, пенсіонери) – 60  крон (€2,00).