Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Відень. Музей історії мистецтв

Kunsthistorisches Museum

Музей історії мистецтв, як і його брат-близнюк, Природно-історичний музей, був побудований за проектом архітекторів Готфріда Земпера і Карла фон Хазенауера для розміщення імператорських колекцій. Він був відкритий в 1891 році і сьогодні належить до числа найбільших художніх музеїв світу. В його основі лежать колекції дому Габсбургів, котрі збиралися з часів середньовіччя.

Картинна галерея.

Всі картини в галереї розподілені по групах залежно від шкіл і стилів. Найбільш ранні картини датуються початком XVI століття. Основи колекції були закладені і її основні акценти встановлені в ХVІІ столітті: венеціанський живопис ХVІ-го століття (Тиціан, Веронезе, Тінторетто), фламандський живопис ХVІІ-го століття (Пітер Пауль Рубенс, сер Антоніс Ван Дейк), ранній нідерландський живопис (Ян ван Ейк, Роже ван дер Вейден) і німецький  живопис Ренесансу (Альбрехт Дюрер, Лукас Кранах).

Серед інших основних принад картинної галереї є її зібрання картин Пітера Брейгеля Старшого, яке є найунікальнішим у світі. 

Полотна значних розмірів з релігійними сюжетами і портрет напівоголеної дружини авторства Рубенса зайняли два зали. Поряд розташовані відомі полотна Антоніса ван Дейка і картини голландських живописців. Виключно портретами представлені творіння Рембрандта. Творчість Йоганна Вермера представлено єдиним полотном - «Майстерня художника». Серед венеціанських картин XVI століття є роботи Тиціана: «Циганська Мадонна» (1510 рік), і більш пізня - «Німфа і пастух» (1570-1575 роки). Прикрашає колекцію «Молода жінка за туалетом» руки Джованні Белліні (1515 р.), "Мадонна на лузі" Рафаеля (1505 р.), а також «Сюзанна і старці» Тінторетто. Джузеппе Арчимбольдо залишив про себе пам'ять у серії алегоричних портретів, на яких зображені пори року і стихії. Зібрання бароко містить італійський живопис Аннибале Караччі, Мікеланджело, Мерізі да Караваджо. Серед картин є значна «Мадонна Св. Вервиці» (1606-1607 рр.). Французькі шедеври: Франсуа Клуе, портрет молодого Карла IX Французького (1569 р.), Нікола Пуссен - «Знищення Єрусалимського храму» (1638 р.). Англійський живопис представлений картинами Рейнолдса, а також творчістю Томаса Гейнсборо - «Пейзаж в Суффолці». Картини авторства Альбрехта Дюрера, в тому числі «Мадонна з грушею» (1512 р.), Лукаса Кранаха Старшого, Ханса Хольбейна Молодшого демонструють німецький живопис. У колекції є декілька портретів членів королівської іспанської сім'ї, виконаних Дієго Веласкесом, серед яких є і «Інфанта» (1659 р.). 

Єгипетська та Близькосхідна колекції.

Колекції, присвячені античному світу і мистецтву Стародавнього Єгипту і Сходу, вражають багатствами цих загадкових культур минулого. 

Єгипетська та близькосхідна колекції Музею історії мистецтв є одними з найважливіших у світі колекцій єгипетських старожитностей. Більше 12000 об'єктів датуються протягом майже чотирьох тисяч років, від єгипетських додинастичних і ранньодинастичних періодів (близько 3500 р. до н.е.) до початку християнської ери. Географічно їх походження варіюються від Єгипту, Нубії, східної частини Середземного моря і Месопотамії до Аравійського півострова.

Колекція складається з чотирьох великих розділів: похоронний культ, історія культури, скульптури і рельєфу, а також розвитку письма. Австрійські археологи, що працювали в Гізі, забезпечили експонатами більшу частину експозиції. Чудово збереглися предмети, виявлені в похованні Ка-Ні-Нісут часів Стародавнього царства, в тому числі відреставрована заупокійна молитовня. Численні саркофаги і труни, мумії тварин, приклади Книги Мертвих, надмогильні стели, божественні фігури, предмети повсякденного життя, такі як одяг і косметика, шедеври скульптури.

З епохи Середнього царства дожив до наших днів синій керамічний гіпопотам. Шляхом покладання в могилу фігурок тварин показували високий соціальний статус померлого. Полювання на гіпопотама було можливим лише з дозволу фараона, оскільки цей звір вважався королівським.

Лицьові стели з південної Аравії, а також зображення лева з воріт Іштар у Вавилоні демонструють старовину Аравії та Близького сходу.

Колекція грецьких і римських старожитностей.

Об'єкти в колекції грецьких і римських старожитностей охоплюють період більше трьох тисячоліть і варіюються від бронзового віку кераміки Кіпру, починаючи з ІІІ тисячоліття до н.е. до знахідок раннього середньовіччя.  Деякі з 2500 об'єктів знаходяться в постійній експозиції. Три основних напрямки роблять цю колекцію однією з кращих у своєму роді: унікальні та захоплюючі античні камеї, у тому числі знаменита Gemma Augustea - римська камея, що зображає Рому (богиню Риму) та імператора Августа, що вітає власного сина Тиберія, котрий повернувся після війни, скарби, датовані періодом великого переселення та раннього середньовіччя, такі як золотий скарб Надьсентміклош, а також зібрання ваз з такими шедеврами, як Кубок Бригос.

В експозиції музею багато грецьких і римських скульптур. Музей пишається унікальними експонатами, серед яких є «Юнак з Магдаленсбурга». Це копія римської статуї, яка була загублена і випадково виявлена на австрійському полі. Заслуговує на увагу «Голова Афіни» значних розмірів, ймовірно, відноситься до школи Фідія. Окрасою колекції є фрагменти фризу, який зображує вмираючу амазонку. «Голова філософа» представляє мистецтво епохи еллінізму. За однією з версій - це портрет Аристотеля. Серед інших родзинок колекції є статуя чоловіка, що дає обітницю, з Кіпру, амазонський саркофаг, бронзовий планшет з відомим Senatus Consultum de Bacchanalibus, Мозаїка Тесея із Зальцбурга.

Етруська кераміка і статуї з Танагра розташовані в секції Стародавнього світу. У сусідньому залі є цінності, що належали древнім коптам, візантийцям і германцям.

Справжньою вершиною колекції є предмети Надьсентміклошського скарбу, представлені золотими ємностями IX століття, що були виявлені в 1799 році на території Румунії. Прекрасні візерунки на них є.відображенням впливу далекосхідної культури.

Головна будівля музею не змогла вмістити всю колекцію: Новий палац прийняв експонати, знайдені при розкопках Ефеса і Самофракії. Колекція ранніх грецьких урн представлена відвідувачам у приміщеннях на Бургринзі. Тут представлені ємності, які служили нагородами переможцям Панафінейських ігор.

Кунсткамера.

Більш 2100 цінних об'єктів з раритетами колишньої скарбниці і «кабінету курйозів», які протягом століть колекціонували Габсбурги, можна побачити в Кунсткамері Музею історії мистецтв, одній з найбільших кунсткамер в світі.

Імператори династії Габсбургів, насамперед Рудольф II, були старанними колекціонерами цих скарбів. Особливо бажаними були рідкісні, цікаві і незвичайні об'єкти. Від пізнього середньовіччя до бароко, Габсбурги імператори і ерцгерцоги збирали екзотичні і незвичайні речі, котрим часто приписують магічні сили, такі як дорогоцінні камені, яйця страуса, корали і зуби акули, які розглядалися як залишки дракона. З цих звичайних речей, художники створили віртуозні твори мистецтва.

Центральним елементом колекції є безцінна золота сільничка Бенвенуто Челліні "Сальєра" створена в середині XVI століття. Багато інших ювелірних робіт, наприклад, цінний сервіз для сніданку Марії Терезії, вразять уяву відвідувачів.

Поряд з цим можна побачити безліч інших предметів мистецтва, які колекціонували з часів середньовіччя: різьблені вироби, годинники, картини, скульптури, гобелени, монети, зброя і численні природні рідкості. Частиною експозиції також є настільна прикраса «Natternzungen-Kredenz» "жертовник зміїної мови» (близько 1450 роки) зі скам'янілими акулячими зубами, які раніше вважалися таємничими останками драконів, і лита фігура справжньої жаби. Вершиною експозиції, безсумнівно, є таця у вигляді дракона з лазуриту. Вервечку забавних експонатів доповнюють алкогольні ігри та всілякі незвичайні ємкості, а також цінні годинники, складнімеханізми, дивні наукові прилади, розкішні настільні ігри і багато, багато іншого..

Цінність цієї колекції, яка з 2002 по 2012 рік піддавалася реставрації та відновленню, в будь-якому випадку безмірна. Адже так звані Камери мистецтва і курйозів, що належать повелителям, були музеями і об'єднували в собі тодішнє знання про світ. 2162 об'єкта знаходяться у Відні та знову виставлені в 20 приміщеннях. Більш ніж 1000-річна історія представлена на площі 2717 квадратних метрів. Найстаріший експонат - дошка зі слонової кістки IX століття, найновіший - стельова фреска 1891 року.

Колекція монет

Колекція монет є однією з п'яти найбільших і найбільш значущих колекцій монет у світі. Вона налічує 700000 об'єктів з трьох тисячоліть, і містить не тільки монети, а й паперові гроші, медальйони, ордени і т.д. У постійній експозиції виставлені 2000 об'єктів у трьох залах.

Перший зал пропонує огляд історії та розвитку медалей від витоків в Італії близько 1400 року до ХХ століття. Тут також представлені австрійські і європейські ордени і медалі честі. Справжніми творами мистецтва є зразки медалей Ульріха II Молітора, абата Хайлігенкройцьського та срібного медальйона, що має гравіювання Бертрана Андріе, котрий присвячений хрещенню сина Наполеона.

Другий зал присвячений історії монет і паперових грошей, від першихформ грошових оплат та натуральних грошей до винаходу монети в VІІ столітті до нашої ери в районі узбережжя Лідії і далі, аж до ХХ століття. На прикладі колекції можна простежити всю історію появи та еволюції грошей в стародавньому Єгипті, Греції, Римі. Є кельтські, візантійські, середньовічні гроші і монети епохи Відродження. Завершують експозицію сучасні купюри.

Третій зал зарезервований для спеціальних виставок.

Бібліотека.

Бібліотека Музею історії мистецтв є референт-бібліотекою, яка включає в себе бібліотеки різних колекцій і відомств музею, що налічують в цілому близько 256 000 томів. Колекція історично важливих книг містить 36 000 назв. Основний акцент робиться на звитки, рукописи, карти та історичні гравюри, що відносяться до історії, історії культури і мистецтва. Тут знаходиться спеціальні колекції, такі як бібліотеки Максиміліана з великою групою брошур або колекція естампів, яка включає в себе документи з історії архітектури та внутрішнього оздоблення колишніх імперських колекцій.

Бібліотека постійно розширюється і збільшується, додаючи книги, аудіо-візуальні засоби масової інформації, а також артефакти, обрані з урахуванням фокусу колекцій Музею історії мистецтв: єгиптології, археології, нумізматики, давньго та сучасного мистецтвознавства, історії зброї і обладунків, музичних інструментів, історії та історії культури.

Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, Österreich. Координати: 48.20344, 16.360359. Станція метро  Volkstheater, лінії U2, U3, Museumsquartier лінії U2.

Підземний паркінг Музейного кварталу: Museumsplatz 1 1070 Wien, Österreich. Відчинений щодня, 24 години на добу.

Розклад роботи.

·         вівторок – неділя: 10.00 – 18.00;

·         четвер - до 21.00.

Вхід закінчується за півгодини до закриття.

Вартість квитків.

·         дорослі - €14,00;

·         діти та підлітки до 19 років – безкоштовно;

·         ViennaCard - €13,00;

·         групи від 10 чоловік - €10,00 (з кожного);

·         аудіогід - €4,00, доступний німецькою, англійською, російською (частково) італійською та французькою мовами.