Пам'ятки Австрії. Відень. Державна опера
Wiener Staatsoper
Віденська Державна опера є однією з перших оперних адрес світу, де Ви насолоджуєтеся різноманітністю на вищому рівні, оскільки програма на знаменитій сцені змінюється щодня. Понад 60 опер та балетних творів за 285 днів у сезоні - така щільність вистав підносить Віденську оперу в міжнародному масштабі на перше місце.
Кращі світові постановники, режисери і художники сцени з величезним задоволенням демонструють свою майстерність досвідченій і критичній віденській публіці. Серед директорів знаменитого будинку на Рінгштрассе, тон задавали такі найбільші діячі музики, як Густав Малер (1897-1907), Ріхард Штраус (1919-1924), Герберт фон Караян (1956-1964) і Клаудіо Абаді ( 1986-1991 ).
Густав Малер, будучи директором,почав реформи, які перетворили Віденську придворну оперу в один з кращих європейських театрів. Керівник трупи ретельно готував кожну постановку, висуваючи високі вимоги до оркестру, хору і солістів, домагаючись особливої музично-драматичної виразності. У ті роки поряд з блискучими постановками творів Моцарта, Бетховена, Вебера, Вагнера були вперше виконані "Богема" Дж. Пуччіні, "Фальстаф" Дж. Верді, "Електра" Р. Штрауса, а також опери П. І. Чайковського "Євгеній Онєгін", "Пікова дама" та "Іоланта". Публіка була захоплена талантом солістів П. Лукка, А. Матерна, Г. Вінкельмана, А. Бар-Мільденбурга, Л. Лемана. Малер настільки самовіддано виконував свою місію, що пожертвував навіть своїм талантом композитора - він дозволяв собі писати тільки в літній період, коли театр тимчасово закривався. На жаль, доля вчинила з генієм жорстоко: він був зміщений зі свого поста в результаті інтриг, а на чолі театру став Франц Шальк.
Оркестр опери створений на основі Віденської філармонії. Поряд з державним балетом Віденська Опера має свою власну балетну трупу.
А раз на рік, перед Великим постом, сцена і паркет Державної опери чарівним чином перетворюються на одну ніч у величезний бальний зал - тут проходить віденський Оперний бал. Тоді в присутності президента Австрії більше ста пар дебютантів у довгих вечірніх сукнях і фраках відкривають цей бал балів, нагадуючи про колишню чарівність ери Рінгштрассе.
Придворна опера в Австрії відома з середини XVIII століття, коли для монархів почала виступати трупа італійських акторів і співаків. У той час, однак, постійного місця для оперних постановок ще не було: спектаклі йшли на сценах різних театрів: спочатку, в 1748 році, - у віденському "Бургтеатрі", а з 1763 року - в "Кернтнертортеатрі". Обставлені ці виступи італійців були вельми помпезно. Зібрати оперні та балетні постановки під одним (вельми розкішним) дахом було вирішено в XIX столітті, за часів правління імператора Франца-Йосипа I, котрий славився особливою увагою до етикету і традицій.
Сам будинок опери було побудовано в 1863-1869 роках і він став одним з перших парадних будинків на недавно прокладеній Рінгштрассе. Авторами проекту тодішнього Імператорського і Королівського придворного оперного театру в стилі французького ренесансу, стали архітектори Август Сікард фон Зікардсбург і Едуард Ван дер Нюль. Але вони не дожили до дня відкриття свого дітища в 1869 р. Як преса, так і публіка звинуватила архітекторів у марнотратстві, відсутності смаку і надмірній помпезності. Свою негативну думку висловив навіть кайзер. Різка критика їх творіння довела Ван дер Нюлль до самогубства, незабаром після нього помер від інфаркту і Зікардсбург. Подейкували, що саме з того часу до кінця життя Франц-Йосип уникав публічно висловлювати свою думку з питань мистецтва, незмінно повторюючи одну й ту ж фразу, що стала номінальною: "Це було чудово і дуже мене порадувало ...".
Урочисто відкрита 25 травня 1869 року «Дон Жуаном» Моцарта, Віденська опера стала улюбленим місцем столичної аристократії та інших наближених осіб.
Через роки час розставив все по місцях і будинок Віденської опери було визнано одним з найкрасивіших у світі. П'ять скульптур на фасаді будівлі з відомої опери Моцарта "Чарівна флейта" алегорично зображують муз: Грацію, Комедію, Фантазію, Героїку і Любов. Для фонтанів по обидві сторони будівлі Гансом Гассером були створені алегоричні фігури: радості, танцю і легковажності з піднесеною алегорією музики, з правого боку: алегоричні фігури печалі, любові й помсти з підннесеною алегорією сирени. Не менш вражаюче і внутрішнє оздоблення будівлі. Найбільш цікавими елементами якого можна вважати чудові сходи, прикрашені сімома скульптурами вільних мистецтв Йозефа Гассеріана, фойє Швінд, прикрашене сценами з різних опер, а також чайну, побудовану імператором Францом-Йосипом I, де він разом зі своєю свитою коротав час під час антрактів.
Бомбардування 1945 року практично зрівняли будівлю із землею, в цілості залишилися лише парадні сходи, чайний салон і фойє Швінд. Відновлено будівлю було лише в 1955 році. Повторне відкриття відбулося 5 листопада 1955 року постановкою «Фіделіо» Бетховена. Тоді ж була відновлена традиція щорічних балів у Віденській опері.
Щоб мати право заявити: «Був у Віденській опері», достатньо сходити на виставу категорії В – звичайна постановка з прийнятними цінами на квитки. Для гурманів, інтелектуалів та інших - категорія A: свіжі постановки зі світовими зірками (вартість квитків вже вище на порядок). На прем'єри та спеціальні заходи ціни і зовсім зашкалюють. За годину до початку вистав у касі театру можна придбати вхідні квитки на стоячі місця за 3 Євро.
Герберт фон Караян ввів свого часу принцип ставити опери виключно оригінальною мовою. Крім того, він відмовився від принципу постійного складу ансамблю і почав запрошувати найкращих міжнародних співаків. Тоді ж почалася співпраця з театром Ла Скала. Тепер найкращі учасники Віденської державної опери виступають також в Мілані, насамперед, у постановках на музику Моцарта.
У травні, червні, вересні та жовтні понад 120 вистав опери та балету можна побачити під відкритим небом. Вони проходять на відкритому майданчику перед будівлею оперного театру і відвідати їх можна абсолютно безкоштовно. Автором ідеї проводити виступи на вулиці став також Герберт фон Караян.
В рамках екскурсії Ви зможете кинути погляд за лаштунки цієї чудової опери. Відкритий восени 2005 р., музей Державної опери розповість Вам про її історію, відразу ж зачарувавши справжніх шанувальників цього мистецтва.
Opernring 2, Wien, Österreich. Координати: 48.202714, 16.368873.
Найближча станція метро Karlsplatz ліній U1, U2, U4.
Розклад роботи оперної каси:
· понеділок - п'ятниця з 8:00 до 18:00;
· субота та неділя з 9:00 до 12:00.