Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Відень. Мінорітенкірхе

Minoritenkirche.

У цій церкві знаходиться шедевр, заради якого відвідати її не те що варто – просто необхідно! Мова йде про мозаїчну копію знаменитлої фрески Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря», оригінал якої знаходиться у міланському монастирі Санта-Марія-делла-Граціє. До нашого часу оригінал дійшов в жалюгідному стані, а от мозаїка роботи Джакомо Рафаеллі, навпаки, чудово збереглася.

Історію церкви почали іноземці – босоногі брати францисканці, які прийшли до Відня з Італії на початку XIII століття на запрошення австрійського герцога Леопольда VI. Заснував її в 1276 року теж іноземець, чех Отакар II Пржемисл. Побудована церква у французькому стилі, а належить вона з кінця XVIII століття італійської конгрегації, що дала їй друге ім'я – Діви Марії Сніжної.

Мозаїчна копія фрески Леонардо да Вінчі виконана Джакомо Рафаеллі у 1814 році на замовлення Наполеона Бонапарта. Проте закінчену мозаїку купив не замовник, котрий на той час уже був позбавлений трону, а його тесть – австрійський імператор Франц I. А подарував мозаїку церкві у 1845 році наступник Франца I, імператор Фердинанд I, причому, не тільки подарував, але і виділив кошти на те, щоб розмістити її в одній з церковних нав. Хоча спочатку імператор Франц I побажав виставити «Таємну Вечерю» в Бельведері. Але це виявилося неможливим – через великі розміри роботи – чотири з половиною на дев'ять метрів, та й важила мозаїка більше двадцяти тонн.

Робота над мозаїкою тривала протягом 6 років, складається мозаїка з дванадцяти пластин, а ті – з десяти тисяч каменів, в тому числі, діаметром в один міліметр. Правда, завдання майстру спрощувало те, що копію він виконував не з оригіналу, який погано зберігся, а з копії Джузеппе Боссі.

У церкві є ще одна копія – зображення на головному вівтарі Діви Марії Сніжної, з якою пов'язують диво появи снігу. На цей раз шукати оригінал потрібно в церкві Санта-Марія-Маджоре в Римі, на Есквеліні, одному з семи римських пагорбів, де і сталося диво.

За всю історію церкви її не раз перебудовували, надаючи будівлі риси різних стилів архітектури. Верхня частина восьмигранної вежі була зруйнована турками під час облоги 1529 року і відновлена в XVIII столітті. У XIX столітті був повністю реконструйований первозданний готичний вигляд будівлі.

Портал над входом розділений на три частини, вони прикрашені барельєфами розп'яття Христа і зображень святих. Усередині храму - три нави. Внутрішнє оздоблення спочатку було виконане в стилі бароко, але зараз від колишнього інтер'єру збереглися тільки фрагменти: фреска Франциска Асизького, прекрасні вітражі ордену міноритів, ліпні прикраси і розпис головного вівтаря.

В Мінорітенкірхе похована Маргарита Маульташ, так звана «потворна герцогиня». Це їй австрійці повинні дякувати за мальовничий Тіроль, якиї нині їм належить. Свого часу герцогиня, правителька незалежного тірольського графства, «за особливих обставин» віддала свої володіння Габсбургам. До речі, на честь неї названо п'ятий район Відня – Маргаретен.

 

Minoritenplatz 2A 1010 Wien, Österreich. Координати: 48.209606, 16.364315