Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Відень. Анкерний годинник

 

Ankeruhr Clock

На площі Hoher Markt (Верхній Ринок) недалеко від собору Святого Стефана помилуйтеся унікальним анкерним годинником. Через фігурки, що рухаються під музику його іноді називають музичним або танцюючим годинником. Годинник довжиною 10 метрів є своєрідним містком або аркою між Bauernmarktі Ankerhof, що з'єднує дві будівлі Страхової компанії Анкер. Придумав і побудував його тут в 1911 році художник Франц фон Матш. За задумом майстра, годинник символізує швидкоплинність часу. Тому його потужну конструкцію підтримують з одного боку фігури Адама і Єви, а з іншого - Ангела і Диявола. А верхня частина годинникової рамки як раз нагадує про факт такої швидкоплинності: уособленням життя виступає фігурка дитини з метеликом, а смерті - фігура з пісочним годинником.

Мозаїка на задньому плані складається з скла, мармуру і металу, там зображені герби і дванадцять алегоричних фігур.

Рухомі 12 фігур, які пропливають в центральному вікні годинного циферблату нагадують про історію Австрії. Тут і імператор Марк Аврелій, якого вважають засновником Відня, і Карл Великий, і імператриця Марія Терезія, і композитор Йозеф Гайдн. Фігури всіх персонажів, висотою 2,7 метра, зроблені з міді. Вихід кожної історичної особистості відбувається під музику того часу, яка характеризує її епоху. За 15 хвилин такої вистави, яка починається тут кожен день опівдні, можна простежити історію Австрії. Імена історичних постатей, які пропливають в анкерному годиннику, написані на дошці, розташованій на будинку поруч.

Цифри на годиннику - це герби відомих австрійських родів. Нижче годин мозаїка, яка зроблена з золотистого металу, скла і мармуру, яка несе свій езотеричний підтекст.

Дія триває чверть години. І за цей час перед очима глядачів проходить вся історія Відня. Першим під "Оду перемозі" ( Pythische Siegesode ) пропливає фігура імператора Марка Аврелія, котрий вважається засновником Відня. Другим під мелодію "Hildebrandlied" виступає імператор Карл Великий, який створив Австрійську державу. Далі проходить подружня пара - герцог Леопольд VI (Бабенберг) і Теодора Візантійська. Звучить "Пісня Нібелунгів" (Nibelungenlied). І знову самотня фігура - Вальтера фон Фогельвайде - і пісня "Kreuzfahrrerlied". Цього персонажа змінюють король Рудольф Габсбургський і його дружина Анна фон Хоенберг. Звучить «Lied eines Minnes Кngers». Хансу Пухбауму, будівельнику собору Святого Стефана, більше підійшла народна мелодія під назвою "Es liegt ein Schloss in Еsterreich" (Є замок в Австрії). Імператор Максиміліан I тужить під пісню "Innsbruck, ich muss dich lassen" (Інсбрук, я повинен тебе полишити). Відома пісенька "O, du lieber Augustin" (О, мій милий Августин) супроводжує появу віденського бургомістра періоду другої турецької облоги Йоханна Андреаса фон Лібенберга. Граф Ернст Руедігер фон Штархемберг - захисник Відня під час другої турецької облоги, як і годиться військовій людині, марширує під звуки військової пісні XVII століття. А от про принца Євгена Савойського, що врятував місто від турецьких завойовників, народ склав свою пісню - "Prinz Eugen, der edle Ritte" (ПринцЄвген, шляхетний лицар), яку і використали для урочистого проходу його фігури. І знову подружня пара: правда, на першому плані тут виступає дружина - імператриця Марія Терезія, котра багато що зробила для Відня та Австрії в період свого правління. Ну і її чоловік - Франц I Лотаринзький. Творець годиника випустив їх під звуки менуета, написаного Моцартом. Дванадцятим з'являється композитор Йозеф Гайдн під свій твір - "Die Schpfung" (Творіння).

 У самої площі - багате минуле. Це найстаріша площа Відня, що була до ХІІ сторіччя центром міського життя. На цьому місці знайдені залишки будівель першого століття, саме тут був заснований в 15-му році нашої ери римський табір Віндобона, який зіграв ключову роль у часи романо-германських воєн. Виявили його в процесі розкопок в рік закінчення Другої світової війни. Про це розповідається в музеї, розташованому на площі, в будинку № 5. На площі розташований фонтан Заручини, споруджений в 1702 році за наказом Леопольда I з дерева на честь благополучного повернення з війни його сина Йосипа і згодом, в 1729-1732 роках, замінений на нинішній з мармуру і бронзи.

Hoher Markt, Wien, Österreich. Координати: 48.210661, 16.373553.

Їхати метро лінії U1, U3 до станції Stephansplatz, U1, U4 до станції Schwedenplatz.