Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Зальцбург. Абатство Святого Петра

Stift Sankt Peter

До цього в прямовисній скельній стіні гори Менхсберг (гора ченців), в печерах жили ранньохрестиянські відлюдники. Катакомби (Katakomben), які служили їм житлом, збереглися до теперішнього часу. Можна побачити, наскільки важким було життя перших хрестиян. Круті сходи ведуть до печери Максима, яку він разом із 50 учнями видовбав в скельній товщі Менхсберг. Одночасно з келією брати спорудили каплицю, дивом не зруйновану племенами герулів.

Абатство Святого Петра (StiftSanktPeter) - один з найстаріших монастирів, які належать бенедиктинцям. Він був побудований в 690-х роках. За легендами засновником монастиря був Святий Руперт.

З моменту заснування монастиря почався інтенсивний розвиток міста. Згодом Св. Руперта канонізували. Його мощі поховали в 1444 році в правому нефі монастирського собору, під вівтарем червоного мармуру. Статуя святого прикрашає дзвіницю при вході в храм. Святий Руперт завжди зображується з діжечкою солі біля ніг, як покровитель Зальцбурга - «міста солі».

Аж до 987 року абат монастиря Святого Петра був також єпископом Зальцбурга. Абатство мало величезний вплив у місті та регіоні. До 1110 р. тут знаходилася резиденція архієпископів. Абатство св. Петра являє собою комплекс будівель XVII - XVIII століть з трьома внутрішніми дворами і монастирською церквою. На даний час тут розміщується чоловічий монастир.

Собор Святого Петра (Stiftskirche Sankt Peter) на території монастиря був побудований в 1143 році. Від первісної церкви до сьогодні зберігся лише перший поверх в Західній башті будівлі. Решта будівлі зводилися пізніше - в XVII -XVIII ст. Собор в ці роки перебудовувався, набуваючи характерні риси бароко, але збереглися в ньому і елементи романського стилю. Зараз собор є однією з найбагатших і розкішних церков Зальцбурга.

Інтер'єр собору Святого Петра прикрашений орнаментами у вигляді раковин, картинами. Ліпні прикраси в 1768 році виконав Бенедикт Зепф. Розпис центрального вівтаря і 16-ти бічних вівтарів виконаний художником з Кремса Мартіном Йоханом Шмідтом. Збереглася статуя Мадонни, виготовлена в XV столітті.

 В основній наві церкви, під головним вівтарем з червоного мармуру, з 1444 року зберігається оригінальний склеп Святого Руперта і його останки.

У 1622 році тут був відкритий перший Католицький університет. І зараз абатство славиться своєю бібліотекою із зборами рідкісних манускриптів, партитур Гайдна і Моцарта. Тут вперше в 1783 році прозвучала прославлена моцартівська Меса сі-мінор, в якій головну партію сопрано грала дружина Моцарта, Констанца. Сам композитор часто диригував тут оркестром і хором, а також грав на органі. Щороку під час літнього музичного фестивалю Меса сі-мінор виконується тут в рамках спеціального концерту церковної музики.

Довгий час Реквієм теж щорічно виконувався в день смерті Моцарта (5 грудня), тепер це подання переїхало в Моцартеум - музично-наукове товариство, розташоване на іншому березі річки.

На даний момент Абатство Святого Петра є одним з найбільших землевласників в місті і регіоні.

У абатство допускають туристів - для відвідувань відкриті собор і окремі частини монастирської території. В монастирі є хлібопекарня, де печуть житній хліб. Вона до цих пір працює за допомогою водяного млина.

Поруч з монастирем розташовується найстаріше міське кладовище з романськими і готичними каплицями, огорожами і пам'ятниками з кованого заліза. Найдавніші могили датуються 803 роком. Тут знаходяться могили поважних людей міста: баронеси фон Зонненбург (сестри Моцарта) і Міхаеля Гайдна, брата знаменитого композитора Йосипа Гайдна. Фамільні склепи, аркади, надгробні пам'ятники з портретами і епітафіями - все це і є старе кладовище при монастирі св.Петра.

Sankt-Peter-Bezirk 1/4 5020 Salzburg, Österreich. Координати: 47.797773, 13.042901.

Відчинено 8.00-21.00 (жовтень-березень до 19.00), катакомби 10.00-17.00

 

 

Зальцбург, Австрія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Австрії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.