Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Зальцбург. Крижана печера Айсрізенвельт

Eisriesenwelt  

Це система печер в Тенненгебірзі в землі Зальцбург в Австрії, поряд з містечком Верфен.

Айсрізенвельт є найбільшою крижаною печерою у світі. Загальна довжина печери 42 км. Частково через ізольованість її місця у високих горах і відсутність інтересу до печер раніше, ця печера була зовсім невідома до кінця ХІХ століття.

Першим в цю таємну печеру проник природознавець Антон фон Поссельт-Кцоріх із Зальцбурга  в 1879 році. Тоді він зміг подолати перші 200 метрів. Рік по тому він опублікував докладний звіт про свої дослідження в бюлетені асоціації Alpine. Проте, про печеру скоро знов забули. Найбільш повно печера була обстежена, починаючи з 1912 року, Олександром фон Мерком, засновником Зальцбургського клубу спелеологів. Він проводив дослідження, залучивши інших піонерів у дослідженні печер, таких як Ангермаєр і Риль. У 1914 році, під час I Світової війни він загинув і його прах був поміщений в одній з ніш цієї печери.

Після Першої світової війни, такі дослідники, як Фрідріх і Роберт Оедли та Вальтер Черні приступили до справді новаторських досліджень екстенсивних лабіринтів всередині цієї печерної системи.

Коли цей унікальний природний феномен став більш відомим, його значення в якості туристичної пам'ятки також виросло. Табір дослідників був побудований ще в 1920 році, разом з першими примітивними установками для підйому в печеру, котрі спрощували її відвідання громадськістю.

Формування печери: 

Айсрізенвельт - це печера-лабіринт із загальною протяжністю більше 40 кілометрів. Вона була створена протягом дуже довгого часу. Перші тріщини і щілини у вапнякових печерах почали формуватися під час тектонічних зсувів близько 100 мільйонів років тому. Процеси хімічного розчинення і водної ерозії через тисячоліття викликали збільшення підземних тріщин, приводячи до розвитку величезних порожнин.

Альпійські печери перебувають у процесі розвитку і сьогодні , навіть якщо багато печерних систем - в тому числі великічастиниАйсрізенвельт - більше значно не змінюються у зв'язку зі зневодненням.

Печерний лід може бути утворений різними процесами . Айсрізенвельт є печерою динамічного льоду. Це означає, що печерні галереї і тріщини утворюють зв'язок від нижніх входів до більш високих отворів, які - як димохід - дозволяють проходження повітря .

Температура всередині гори  вища чи нижча від зовнішньої, викликаючи протяги зверху вниз або навпаки – знизу вгору, через специфічні відмінності ваги повітря. Взимку, коли повітря всередині гори тепліше, ніж на вулиці, холодне повітря надходить в канали і охолоджує нижню частину печери нижче нуля градусів.

Це призводить до того, що навесні тала вода, котра надходить у кам’яні тріщини і капає в холодних зонах печери, замерзає, утворюючи ефектні крижані скульптури в інтер'єрі гори.

Перші екскурсії до печери віжбулися в 1920 році.

До 1924 року вся крижана частина печери була доступною для проходу по простих дерев'яних дошках. На додаток до табору дослідників, в 1925 році було побудовано готель, який був досить значним для умов того часу - і названий на честь Фрідріха Оедла, на знак визнання його наукових досліджень в Айсрізенвельт.

Протягом близько 35 років в печеру можна було дістатися тільки пішки. Починаючи з 1953 року, відкрилася односмугова автодорога без покриття, що надавала  вельми авантюрні умови доступу автотранспортних засобів. Після цього, в 1955 році запустили повітряну канатну дорогу, яка допомагає перетинати найкрутішу частину пішохідної доріжки (від 1084 м до 1586 м) всього за кілька хвилин.

Сьогодні печера Айсрізенвельт — популярне місце відпочинку. Канатна дорога доставляє до 2500 гостей у день аж до найближчого до входу в печеру гірського притулка Dr.-Friedrich-Oedl-Haus, в рік це приблизно 150000 відвідувачів. Потрапити до входу в печеру можна як за допомогою канатної дороги так і пішки (для любителів гострих відчуттів). Від стоянки автомобілів і каси до нижньої станції канатної дороги, як і від верхньої станції до входу в печеру – хвилин по 20 пішого ходу надзвичайно мальовничим серпантином. Тут можна зробити безліч прекрасних альпійських світлин для робочих столів своїх гаджетів, ще й поділитися з друзями вистачить!

Відвідування печери можливе лише в ході організованої екскурсії. Тривалість екскурсії – до 50 хвилин. Перша частина екскурсії – підйом сходами вгору вздовж печерних льодовиків, потім спуск цими ж сходами до входу. На літо 2014 року екскурсії проводяться тільки німецькою та англійською мовами. На час екскурсії відвідувачі отримують карбідні лампи. Усі дьодові фігури екскурсовод освітлює магнієвим світлом. Обов’язково при собі мати таелий одяг – температура у печері нижча 0. Печера крижана, не забувайте! Крім того, необхідне закрите взуття (в босоніжках буде ну дуже некомфортно)

 

Eishohlenstrasse 30, ‎5451 Werfen. Координати: 47.502986,13.189983.

Доїхати можна приміськими поїздами S 3 (не плутати з S3) з будь-якої станції Зальцбурга до Верфена.. Детальніше - http://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en

Розклад роботи.

Айсрізенвельт відкритий для відвідувачів, зазвичай, з 1 травня по 26 жовтня з 8.00 до 15.00 (липень і серпень – до 16.00). У зимові місяці вхід до печери закритий через небезпеку сходження лавин.

Ціни квитків

·         дорослий - 22 євро;

·         діти до 14 років – 12 євро;

·         учні 15-18 років – 16 євро.

·         сімейні квитки (1+1) – 31 євро, (1+2) – 41 євро (1+кілька) – 51 євро.