Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Львова. Музей Арсенал

 

Це одна з небагатьох середньовічних львівських оборонних споруд, яка збереглася до сьогоднішнього дня. Причому нині використовується також за своїм прямим призначенням – тут зберігається зброя. І хоча ця зброя середньовічна, але вона цілком бойова та в умілих руках може ще повоювати, адже зберігається дбайливо та за всіма правилами. МузейАрсенал - експозиційний відділ Львівського історичного музею, відкритий у травні 1981 року.

Невелика зброярня на цьому місці існувала ще у середині XV століття, її кілька разів перебудовували та розширювали, поки в кінці XVI століття її повністю не знищила пожежа. Будівля міського арсеналу у Львові, яку ми бачимо нині, зведена в 1574-1575 роках та належала до системи фортифікаційних споруд Львова. Східна стіна була прибудована до Високого оборонного муру між двома вежами – Токарсько-Поворозницькою з півночі та Шевською - з півдня. В Арсеналі виготовляли, зберігали і лагодили зброю, а поряд містився склад боєприпасів.

У XVIII столітті Арсенал використовували як неофіційну в’язницю, перебудувати будівлю під офіційну в’язницю владі не вистачило коштів, проте скульптури та ліпні прикраси, що прикрашали будівлю до того, зняли. На початку ХІХ століття будівлі добудували третій поверх та почали знову використовувати як військовий склад. У 1973 році в Арсеналі почалися реставраційні роботи, в результаті яких було повністю відновлено первісну конструкцію даху, бійниць, планування поверхів, відновлено стіну Високого муру, відкрито з-під землі основу Низького муру. Після реставрації Будівлю передали Львівському історичному музею.

Нині в експозиції Арсеналу у Львові представлено зразки старовинної зброї з більш як 30 країн світу. Експозиція охоплює всі основні види зброї: холодна, метальна, вогнепальна, предмети захисного озброєння та побудована за хронологічно-тематичним принципом, за видами та місцем виготовлення зброї. Хронологічні межі пам’яток охоплюють XI - початок ХХ століття і дають уявлення про еволюцію зброї, її типи, види, осередки виготовлення, естетичні смаки майстрів-зброярів та рівень технічного розвитку суспільства. Розкішне оздоблення багатьох експонатів дає змогу говорити про них, як про твори мистецтва. Чимало пам’яток декоровано дорогоцінними металами, самоцвітами, слоновою кісткою, перлами, коралами, перламутром, це, насамперед, мисливська та дуельна зброя.

Тут можна побачити всі типи середньовічних мечів: поясні, півтораручні, дворучні. Клинки багатьох позначені клеймами, символічними знаками, написами.  Дивують своїми розмірами величезні дворучні мечі XVI століття, що їх використовували при обороні фортець для збивання штурмових драбин, ними була озброєна охорона полководців та прапора. Музей має унікальні давньоруські булави XI - XII століття. З XVI століття булава - символ влади гетьмана в Польщі та Україні, пернач - влади полковника. Часто їх декорували золотом, сріблом, самоцвітами. В експозиції Музею-Арсеналу - чимало цікавих зразків захисного озброєння. Це, зокрема, кольчуги, панцирі, щити, шоломи. Перлиною музейної збірки є обладунки «крилатих гусарів» - основної ударної сили військ Речі Посполитої XVII-XVIII століть.

Широко представлена в Музеї і вогнепальна зброя. Тут можна ознайомитися зі зразками як артилерійської, так і ручної зброї. Цінною частиною колекції є бронзові гармати XVI - XVII століть на яких розміщені написи, герб Львова, рельєфні зображення. Збірка ручної вогнепальної зброї включає в себе рушниці і пістолети з кремінно-колісцевими, кремінно-ударними, капсульними замками з майстерень країн Заходу і Сходу.

вул. Підвальна, 5, Львів. Координати: 49.841287, 24.035499.