Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Львівської області. Олеський замок

 

Цей замок є колискою трьох найзначніших постатей Речі Посполитої XVII століття. Тут народилися двоє королів: переможець турків під Віднем Ян ІІІ Собеський і Михайло Корибут Вишневецький, та провів дитинство гетьман Богдан Хмельницький. Замок був спеціально побудований жителями міста Пліснеська посеред боліт для кращого захисту від нападів татар. Пліснеськ до нашого часу не зберігся, а Олеський замок зберігся досить непогано.

Олеський замок 

Місто Пліснеськ, що знаходилося неподалік від сучасного Олеська, було на ХІІІ століття досить великим – 160 гектарів. Під час воєн з татарами 1241-42 років, найметиковіша частина жителів перебралася з міста на 50-ти метровий пагорб, що височів посеред болота неподалік та заснувала там поселення з укріпленнями. Напевно, втікачі були з грошенятами, бо укріплення почали відразу будувати з каменю. Потужний кам’яний мур, що оточував верхню частину пагорба, став основою для овальних стін майбутнього замку. Через навколишні болота до замку були прокладені дві греблі з підйомними мостами. Завдяки своїй неприступності, замок не мав ні системи веж, ні валів з ровами. Цілком вистачало в’їздної вежі та навколишніх боліт.

В документах замок вперше згадується у 1327 році. Після цього він кілька разів переходив з рук в руки, воював з татарами, поляками, литовцями. Особливо запеклі війни за Олеський замок точилися між поляками та литовцями у XIV столітті до Кревської унії 1385 року. Проте, і після унії замок не полишили у спокої. За унією він дістався Свидригайлу – литовсько-руському православному князю. Тепер навколо замку гуртувалася православна опозиція нової корони. Фортеця остаточно у XV столітті перейшла у руки католиків в 1432 році і була передана разом із навколишніми землями у вічне користування Янові з Сенна — синові Добєслава, нащадки якого по Петру Сененському почали називатися Олеськими.

Олеський замок у Львівській області

Початок XVI століття для замку був сповнений татарськими облогами. Деякі він витримував, деякі не витримував, відкупався та знову відбудовувався. Останній напад татар відбувся у 1519 році. Після цього життя в Олеську й околицях дещо стабілізувалося. Ожили торгові шляхи. Почалися роботи зі зміцнення мурів і оборонних валів. Місто стало отримувати мито від чумаків, що везли сіль з Долини в напрямку Луцька, почали виникати ремісничі цехи.

У 1605 році Олеський замок і вся округа перейшли у власність руського магната Івана Даниловича. Тоді в замку служив батько Богдана Хмельницького — Михайло. Збереглась романтична легенда, що розповідає про те, ніби шляхтич Адам Жолкевський хотів одружитися з дочкою Даниловича. Під час гри в карти батько дівчини категорично відмовив претенденту і той у розпачі прилюдно покінчив із собою... На початку XVII століття замок отримав сучасний вигляд.

Олеський замок у Львівській області

У 1636 році рід Даниловича перервався, а його величезні маєтки відійшли до зятя – Якуба Собеського — батька майбутнього короля Яна III. З особистістю останнього пов’язана ще одна легенда Олеського замку. Хлопчик народився в замку у 1629 році. Під час пологів фортеця була оточена татарами, і до всього почалася сильна гроза. Коли повитуха поклала щойно народжене немовля на мармуровий стіл, вдарив страшний грім, стіл тріснув, а прислуга оглухла. Відразу ж з’явилося пророцтво, що новонароджений буде незвичайною людиною. І справді, Ян III став одним з найвидатніших польських королів. Десять років по тому в замку народився другий майбутній король Польщі — Михайло Корибут Вишневецький. За часів Яна III Собеського замок отримав статус королівської резиденції.

Олеський замок

В різні часи замок процвітав чи перебував у занепаді, особливо важкими для Олеського замку були XVIII та ХІХ століття, коли він переходив з рук в руки і за два століття ремонтувався лише раз. А найбільше поруйнували замок у середині ХІХ століття, коли в одній зі стін знайшли скарб. Після цього власники перетрусили замок так, що він, до кінця століття, перетворився на руїну. У 1951 році від удару блискавки замок згорів дотла. Його відновлення і повторне відкриття відбулося лише в 1975 році. З того часу це філія Львівської галереї мистецтв і один з найцікавіших музеїв України. Відновлений замок активно використовували в кінематографії: тут знімались фільми «Пастух Янко», «Дике полювання короля Стаха», «Королева Бона», «Три мушкетери», «Борис Годунов».

смт. Олесько, Бродівського р-ну. Координати: 49.969230, 24.898376.

Розклад роботи:

·         вівторок: 12.00 – 17.00 (каса до 16.00);

·         середа – неділя: 11.00 – 18.00 (каса до 17.00).

·         понеділок – вихідний.