Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Львова. Церква Параскеви П’ятниці

 

Це єдиний львівський храм, у якому зберігся його давній іконостас. Створений львівськими митцями майже одночасно з побудовою храму - в 40-х роках XVII століття, він складається з більш як 70 ікон, розташованих у сім рядів, і являє собою величний комплекс живопису та декоративної різьби. Та й сама церква є однією з найстаріших у Львові, перші згадки про яку датуються ХІІІ століттям.

 

Церква Параскеви П'ятниці у Львові

Та давня церква була дерев’яною. Після захоплення Львова королем Казимиром та перенесення міста на південь, церква опинилася у передмісті та потребувала додаткових укріплень. Що і було зроблено, а у 1443 році церкву з дерев’яної зробили мурованою.

Ґрунтовної перебудови храм зазнав у 1644 році, коли набув свого нинішнього вигляду. Ця перебудова була здійснена на кошти молдовського господаря та свата Богдана Хмельницького Василя Лупула завдяки тісним зв’язкам Митрополита Київського Петра Могили, котрий сприяв поширенню в Молдові книгодрукування.

Церква Параскеви П'ятниці до сьогодні зберегла свій первісний вигляд храму-твердині. Збудована у нижній частині з ламаного каменю, вона нагадує міцний бастіон з високою сторожовою вежею. Розміщення церкви далеко поза мурами міста зумовило її оборонний характер, який виявився у стінах товщиною майже у два метри і бійницях верхнього ярусу вежі. У стильових особливостях храму перегукуються готика і бароко. Щипець східного фасаду храму нагадує готичне завершення більшості давніх львівських костелів, жоден з яких не зберігся до наших часів. Прямокутні ніші з боків асоціюються з румунськими церквами, а в головному фасаді храму легко впізнати елементи барочного архітектурного стилю. Церква була найбагатшою серед храмів львівського передмістя: при ній знаходилися шпиталь братства, цвинтар, школа і резиденція священика.

Остання реставрація храму відбулася у 1908 році.

 

вул. Богдана Хмельницького, 77, Львів. Координати: 49.851644, 24.031009