Пам'ятки Львова. Кам’яниця Корнякта
Музей історичних коштовностей.
Це єдиний будинок в Україні, котрий містить ренесансне італійське подвір’я ХVІ століття. Колись цей будинок був однією з резиденцій короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського та називався Королівською кам’яницею. На згадку про це чотири колишні (репрезентаційні) зали кам’яниці, що знаходяться на ІІ поверсі сьогодні традиційно називають Королівськими. У цих залах нині розміщена експозиція «Історичні коштовності» Львівського історичного музею.
Костянтин Корнякт розбагатів у Молдові на оренді митниць та торгівлі вином, а потім, в 1569 році, оселився у Львові. Король Польщі Сигізмунд ІІ Август запросив його на посаду особистого секретаря і в 1571 році за заслуги дарував йому шляхетський титул. У 1576 році інший король Стефан Баторій спеціальним декретом дозволив Корняктові спорудити на площі Ринок у Львові будинок із шістьма вікнами по фасаду. Це в той час, коли будинки на площі мали не більше 3-х вікон по фасаду. Добрі, напевне, заслуги були у дядька перед королем! Костянтин побудував свій будинок на місці трьох старих, котрі купив. Вийшло палаццо в стилі пізнього Ренесансу з прекрасним внутрішнім двориком, замкненим по периметру трьома рядами лоджій. Будівництво завершилося у 1680 році.
Потім будинок, протягом століть, не раз перепродували, в тому числі і королю, відбувалися численні ремонти та реставрації, а у 1817 році, після останньої грунтовної реставрації кам’яниці, інтер’єр будинку набув свого нинішнього вигляду в стилі французького класицизму – підлога, інкрустована 14-ма породами дерева, вишукана стукова ліпнина, стіни викладені штучним мармуром, стародавні дзеркала в золочених рамах, мармуровий камін, кришталеві та бронзові люстри.
Останні власники будинку Любомирські у 1908 році продали його місту, а після ремонтних робіт, тут було відкрито «Національний музей імені Яна ІІІ Собєського», який у 1940 році був об’єднаний з Музеєм історії Львова у Львівський історичний музей.
Незважаючи на численні перебудови, будинок залишився майже незмінним протягом століть. Красивий та гармонійний рустикований фасад завершується добудованим у ХVІІ столітті багатим аттиком з постатями короля і лицарів. На першому поверсі зберігся готичний зал – єдина у Львові пам’ятка світської готики, залишок будинку ХV століття, розібраного перед побудовою палаццо.
Прекрасне просторе внутрішнє Італійське подвір’я кам’яниці Корнякта в стилі італійського Ренесансу з триярусними відкритими галереями, що чарують ритмом аркад, спертих на колони тосканського ордеру, вражає гармонійністю своїх пропорцій. Масивні, дещо опуклої форми колони першого поверху, змінюються на наступних поверхах стрункішими і більш граціозними колонами, які на третьому поверсі завершуються іонічними капітелями. Подвір’я має прекрасну акустику, тут відбуваються концерти камерної музики, знімаються фільми.
Інтер’єри Королівських залів гармонійно доповнюються унікальними пам’ятками ХVІ - ХІХ століть з експозиції історичних коштовностей музею — меблі, живопис, скульптура, годинники, музичні інструменти, порцеляна, ордени різних країн Європи та інші цікавинки. Цікавими експонатами є жіночий секретер, інкрустований слоновою кісткою та чоловічий кабінет-секретер із безліччю шухлядок, рідкісний музичний інструмент епохи Моцарта – піанофорте, круглий столик, викладений різними породами каменю, загадкове чорне крісло у вигляді крилатого дракона, орден Золотого Руна - шедевр роботи австрійських ювелірів, унікальні кишенькові сонячні та зоряний годинники кінця ХVІ - початку ХVІІІ століття. Перегляд експозиції завершується прослуховуванням музичної скриньки «Symphonion» кінця ХІХ століття.
пл. Ринок, 6, Львів. Координати: 49.842193, 24.032477