Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Львова. Музей історії західноукраїнських земель

 

Це, мабуть, найконтрастніший будинок львівської площі Ринок – Чорна кам’яниця, побудована у кінці XVI століття вихідцем з Італії Томаззо де Альберті. На початку XVII століття до двоповерхового будинку добудували третій поверх та відкрили одну з перших аптек у Львові. А після тоо, як у 1926 році будинок викупив львівський магістрат, в Чорній камяниці відкрився Львівський історичний музей.

Чорна Кам'яниця - один із найкращих зразків міщанського будівництва епохи Ренесансу. Фасад вкритий «діамантовим рустом», портали і вікна прикрашені різьбою з мотивами виноградної лози, голівками янголів та пташок. На карнизі порталу знаходиться скульптурка Божої Матері, над вікном – фігура святого Мартина - патрона доктора Анчевського – одного з найвідоміших та найшанованіших власників будинку, котрий у 1675-1677 роках здійснив ґрунтовну реставрацію будинку. Було встановлено чудовий бароковий аттик, оновлено кам'яні портали 1 і 2 поверхів, над головним порталом вміщено особистий знак Анчевських – лев з мечем у лапі в лавровому обрамленні, на картуші вибито літери - М.А.-S.R.-M.D.-C.L. ("Мартин Анчевський, секретар короля, доктор медицини, радник львівський"). На капітелях бокових пілястрів встановили фігури Яна з Дуклі – міфологічного рятівника Львова та святого Луки – патрона лікарів. 

Четвертий поверх у будинку надбудували в кінці ХІХ століття. Нині в приміщеннях будинку розміщені експозиції відділів історії української діаспори, виставка «Історія в гербах», експозиція, присвячена історії західноукраїнських земель другої половини ХІХ – ХХ століть.

Численні музейні пам'ятки висвітлюють бойовий шлях Леґіону Українських Січових Стрільців – української військової формації періоду Першої світової війни. Світлини та документи, зброя січових стрільців, а тематичні картини посилюють емоційне сприйняття тогочасних подій. Значне місце в експозиції відведено музейним пам'яткам, що пов'язані з подіями національно-визвольної революції в Україні 1917 - 1921 років (зразки тогочасної зброї, реконструкції військових мундирів УГА та Армії УНР, бойова тачанка, документи та грошові знаки УНР). Окремі експозиційні комплекси відображають соціально-політичні процеси, що відбувалися у 20-30-х роках ХХ століття. Музейні пам'ятки, що відтворюють трагічні події 1939 - 1941 років у Західній Україні: зброя періоду німецько-польської війни, фотографії та документи, що виступають свідченням репресивної політики більшовицького режиму.

пл. Ринок, 4, Львів. Координати: 49.842341, 24.032402