Пам'ятки Львова. Музей археології та давньої історії України
Експонати цього музею зачарують вас своєю давниною. Тут можна побачити крем’яні рубила, якими користувалися предки людей 500 000 років тому, сопілку, звуки якої лунали 20 000 років тому під час здійснення культових ритуалів, а також найстаріший посуд, якому вже 7 000 років. А знаходиться експозиція музею в середньовічній львівській кам’яниці на середньовічному ринковому майдані.
Перша письмова згадка про цей будинок-кам’яницю присутня у документах 1535 року. Будинок часто переходив з рук в руки, в ньому в різний час містилася кондитерська та книгарня, аж поки у 1946 році його передали Львівському державному iсторичному музею. На пам’ять про одного власника-італійця, Антонiо Массарi, на початку XX століття сходи першого поверху було прикрашено зображенням крилатого лева - символа Венеції, а фасад будинку, над вікном - скульптурною групою: лев i два путтi, один з яких сидить верхи на левi, а другий - його веде.
Нині у будинку розміщені експозиції відділів археології (від найдавніших часів до ІХ століття н.е.) та давньої історії (з ІХ до ХІХ століття).
Багато експонатів музею висвітлюють епоху енеоліту. Найяскравішим явищем того часу була трипільська цивілізація – найдавніша з відомих організованих спільнот на території України. Мальована трипільська кераміка, жіночі статуетки «Оранта» та «Мадонна з дитям», яку називають найкращим втіленням материнства доби енеоліту. Деякі експонати, як от: ритуальний «хлібець», що нагадує казкового українського колобка, посудина у вигляді упряжі волів, тринокль, символ сім’ї (батько, мати та дитина) не мають аналогів в археологічних культурах Старого Світу.
У музеї виставлені гальванокопії найбільшого золотого скарбу Східної Європи, вагою в 7,5 кг, знайденого у 1978 році в Тернопільській області. Скарб датується VII століттям до н.е. і належав представникові племінної верхівки. Багато експонатів стосуються скіфських часів та часів перших слов’янських спільнот.
Відділ давньої історії експонує пам'ятки періоду Галицько-Волинської держави (ХІІ-ХІІІстоліття) та пам'ятки, які висвітлюють історію княжого і середньовічного Львова: скульптурний портрет короля Данила, портрет князя Лева, пам'ятки міського самоуправління - Ради i Лави, якi походять iз старої львiвської ратушi: жезли львiвських радникiв XVIII століття, церемонiальний меч 1577 року, що символiзував право міського суду засуджувати людину до смертної кари, герби міста Львова, макет Ратуші початку XVII століття. Увагу відвідувачів, без сумніву, приверне середньовічний органайзер – настiльний годинник XVIII століття, який показував не лише години, але й пори року, змiни фаз мiсяця, днi тижня.
Надзвичайно вартісною є колекція рукописів і стародруків. Євангелiя XV-XVI століть, Апостоли, Служебники, Мiнеї XV-XVIII століть та першi друкованi книги в Україні: львiвський Апостол, 1574 року і Острозька Біблія, 1581 року Івана Федоровича. В експозиції представлено багато творів живопису, музичних інструментів, одягу та побутових речей різних часів.
пл. Ринок, 24, Львів. Координати: 49.841309, 24.030889.