Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Львова. Музей золотарства та скла

Відвідувачі цього музею будуть зачаровані мініатюрними глечиками, флакончиками, бальзамаріями, давньоруськими намистинками, уламками браслетів, перстнів та фрагментами скляних мозаїк із стародавніх Києва, Теребовлі, Галича. Не залишать байдужими вироби львівських золотарів: печатка львівського цеху ювелірів початку XVII століття, символічні ключі міста Львова XVIІІ століття, церемоніальний ланцюг президентів Львова ХІХ століття та срібний макет Львівської ратуші 20 - 30 років ХХ століття.

Експонується уся ця краса у старовинному середньовічному львівському будинку – кам’яниці Бандінеллі, на площі Ринок. Назва будівлі походить від прізвища власника будинку другої чверті ХVІІ століття Роберто Бандінеллі, котрий у 1629 році відкрив у Львові першу регулярну пошту. Будинок гарно декорований, що надає йому особливої ошатності і схожості з ренесансними палаццо заможних городян італійських міст. Фасад щедро прикрашено різьбою: розетками, маскаронами, голівками янголят, впадають в очі рельєфні зображення пружно вигнутих дельфінів. Цей відомий у християнстві символ віри і спасіння, у ХVІІ - ХVІІІ століттях, був дуже популярним мотивом у мистецтві. 

На початку ХVІІ століття у цьому будинку мешкав автор знаменитого історичного опису Львова, «Описи визначних міст світу» - Йоганн Альнпек, а в ХІХ столітті тут містилися книгарня та книговидавнича фірма Вільдів. З 2005 року в будинку розміщено частину експозиції Львівського історичного музею.

На виставці представлено предмети художнього срібла різноманітного призначення, як ужиткові, так і церемоніальні, зокрема сакральні, від кінця XVI до початку ХХ століття - надзвичайно цікавий, насичений подіями період історії Львова та Галичини загалом. Географія походження музейних пам'яток поряд зі Львовом охоплює важливі осередки ювелірного мистецтва Австрії, Польщі, Чехії, Росії, Німеччини, тобто тих держав, з якими Львів поєднували тісні торговельні та культурні зв'язки. Загалом на виставці представлено близько 150 виробів художнього срібла. Експозиція доповнена тематичними творами графіки та живопису.

Музей скла – відкритий у вересні 2006 року та знайомить з історією розвитку ужиткового скла на теренах західноукраїнських земель від княжих часів до середини ХХ століття, а також колекцій сучасних творчих робіт представників однієї з вузьких, але проґресуючих сфер декоративно-ужиткового мистецтва – гутного скла. Експозиція Музею скла складається з двох тематичних розділів: «Історичне скло» та «Сучасне скло». 

   Пам’ятки, представлені в першому розділі, засвідчують смаки та уподобання суспільства, технологічні та естетичні зміни у формотворенні та декоруванні скла. Відвідувачі можуть ознайомитися з різним за функціональним призначенням склом: ужитковим (чарки, бокали, пивні кухлі), ужитково-церемоніальним (вівати),  декоративно-ужитковим (штофи), декоративним (намисто, браслети), елементами інтер’єру (профітки). Серед представлених пам’яток особливо вартісні вироби Коростівської гути, продукція якої у ХІХ столітті конкурувала з виробами таких високо розвинутих осередків гутництва, як Богемія та Сілезія. Досягненням гути було варіння золотого рубіну, з якого робилися наклади для профіток та нитки для декорування ніжок келихів. Один з експонатів - парадний сервіз з монограмою Ізабелли Любомирської, попри свою неабияку мистецьку вартість, має значну історичну цінність.

пл. Ринок, 2, Львів. Координати: 49.842546, 24.032297