Пам'ятки Львова. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії
Католицька катедра у Львові.
Будівництво храму розпочали у південно-східному куті ринкового майдану Львова у 1370 році. У 1405 році костел був освячений, але відкриття церкви відбулося лише у 1481 році. Потім протягом багатьох століть храм змінював свій архітектурний стиль, були добудовані багато різноманітних каплиць, не раз змінювалося внутрішнє оздоблення. А у 1910 році Папа Римський Піус Х надав храму титул Малої Базиліки.
Найбільша перебудова базиліки відбулася у другій половині XVIII століття, коли до готичного собору були додані елементи стилю бароко. Стіни та колони потинькували, було забрано багато вівтарів, надгробних плит та епітафій, створені нові поліхромні розписи на тему життя Діви Марії, а у 1765 році в Головному вівтарі було встановлено Чудотворну Ікону Матері Божої Ласкавої. Того ж 1776 року храм отримав назву «Санктуарій Матері Божої Ласкавої». Протягом наступних століть храм кілька разів реставрували, не змінюючи нічого грунтовно.
Вздовж головної нави знаходяться увінчані вівтарями бічні нави. У південній наві міститься вівтар Преображення Господнього XVIII століття, у центрі якого ікона Преображення Господнього того ж періоду, навколо якої знаходяться апостоли Петро та Яків. Північну наву прикрашає вівтар Святої Трійці XVIII століття, центральна ікона якого зображає Святу Трійцю (XVII століття), з боків якої розташовані скульптури святих Миколая та Афанасія.
Протягом віків будівля Базиліки була розширена за рахунок побудови цілого ряду бічних каплиць з південної та північної сторін. Найцікавіші з них Каплиця Бичування Христа (або Кампіанів), Каплиця Матері Божої (або святого Антонія) та Каплиця Святих Дарів.
Каплиця Бичування Христа, присвячена Ісусу Бичованому, XVI – початку XVII cтоліття, є однією з найцінніших сакральних пам’яток маньєризму Речі Посполитої. Мармуровий вівтар з фігурами апостолів Петра і Павла, а також святих Августина та Івана Кантего, прикрашений двома іконами: Бичованого Христа та Ісуса, що несе тавр. Каплицю доповнюють медальйони з чотирьма Євангелістами, Отцями Храму та Апостолами. Купол каплиці прикрашений поліхромією «Христос перед Пилатом».
Каплиця Матері Божої була створена у XVIII cтолітті. Вівтар у стилі рококо прикрашає ікона Мадонни з Дитятком. Каплиця Святих Дарів, також відома, як каплиця Вишневецьких або каплиця Золота. Побудована на початку XVIII століття. На вівтарі каплиці, виконаного у стилі пізнього бароко, можна побачити копію ікони Петера Пауля Рубенса «Зняття з хреста» (XVII століття).
Центральне місце у храмі займає головний вівтар у стилі рококо, який датується 1765 роком. Вівтар прикрашають чотири фігури Отців Церкви: святих Августина, Григорія Великого, Амброзія та Героніма. У центральній ніші знаходиться композиція, яка стилем сімох колон зі срібної бляхи нагадує ідею біблійного Дому Мудрості. Серцем витвору є, написана у 1598 році, Коронована ікона Матері Божої Ласкавої, прикрашена «Золотою Трояндою», подарованою Іваном Павлом ІІ.
У підземеллі Базиліки з мережею заплутаних коридорів у поховальних склепах знаходяться гроби львівських митрополитів. Вежа собору має висоту 65 метрів.
Львів, Катедральна площа. Координати: 49.840853, 24.030079
Розклад роботи для туристів:
· понеділок – субота: 8.30 – 17.00;
· неділя i свята: 14.00 – 17.30;
· зачинено під час меси і 30 хв. до її початку.