Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки та цікаві місця Угорщини, які варто побачити

Запланувавши самостійну подорож до Угорщини, ознайомтеся з нижченаведеним переліком визначних пам’яток та цікавих місць цієї країни. Це допоможе вам краще зрозуміти де побувати та що подивитися в Угорщині, спланувати маршрут та виділити цікаві обєкти екскурсії. Список памяток складений в довільному порядку та не відображує місце тієї чи іншої памятки в рейтингу. Для аналізу рейтинговості дивіться, будь-ласка, розділ «Найбільше цікавить» в правій частині сайту.

Будинок Парламенту Угорщини в Будапешті.

Ця будівля стала результатом памяті про минулу велич та багаторічного прагнення нації до свободи та власної держави.  В результаті будівля угорського парламенту є найбільшою в країні — вона має 691 залу, 29 сходів і 10 подвір'їв та є одним з символів Будапешта. Хоча ще 2 століття тому в угорській мові навіть не було термінів для політичних обговорень.

Будапешт. Будинок Парламенту Угорщини

Музей образотворчих мистецтв в Будапешті.

В основу багатющої колекції музею образотворчих мистецтв лягла велика колекція живопису сім'ї Естергазі. У Музеї представлені художні твори від стародавніх часів до наших днів. Музей поділений на вісім відділів: Єгипетське мистецтво, Античність, Скульптура епохи бароко, Старі майстри, Малюнки і гравюри, Майстри XIX століття, Майстри ХХ століття і Сучасна скульптура.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Музей образотворчих мистецтв

Базиліка святого Іштвана в Будапешті.

Базиліка названа на честь першого короля Угорщини Іштвана (Стефана). На дзвіниці цієї церкви знаходиться найбільший дзвін Угорщини, а висота базиліки дорівнює 96 метрів, що робить її разом з будівлею Парламенту найвищими історичними будівлями Будапешта. Висота Парламенту, до речі, також 96 метрів. Якесь сакральне число для угорців, напевне.

Будапешт. Базиліка святого Іштвана

Музей Вазарелі в Печі.

Будинок угорського оп-арту (оптичного мистецтва) - музей Вазарелі демонструє різноманіття творчості і методів роботи в різні періоди життя Вазарелі. Виставка - одна з найпопулярніших і відвідуваних в Печі експозицій - протягом останнього десятиліття була показана в багатьох країнах.

Королівський палац в Будапешті.

Стільки разів, скільки після руйнувань вперто відбудовувався Будайський замок, а потім знов руйнувався майже повністю в числених війнах, мабуть, не пережила жодна королівська резиденція Європи. Угорці вперто раз за разом відновлювали цей символ своєї державності, щоразу розширюючи його та додаючи нові будівлі та архітектурні елементи.

Будапешт. Будайський замок. Королівський палац

Музей Золота Південно-Східної Азії в Будапешті.

Музей золота Південно-Східної Азії Іштвана Зельніка - приватний музей, в якому представлено близько тисячі артефактів з одинадцяти держав Південно-Східної Азії. Крім коштовностей, музей золота знайомить відвідувачів з культурою та мистецтвом цього колоритного і багатогранного регіону.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Музей золота південно-східної Азії

Угорський залізничний музей в Будапешті.

Експонати цього музею проведуть відвідувачів через всю історію залізниць від парових локомотивів 1870-х років до нинішніх потужних електропотягів. Багато старовинних експонатів музею все ще знаходяться в робочому стані і використовуються для ностальгічних поїздок, котрі організовує МАВ Nosztalgia Ltd. в Угорщині та за кордоном.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Угорський залізничний музей

Лабіринт Будайської фортеці в Будапешті.

Лабіринт Будайської фортеці - це древній підземний лабіринт, один з найбільших у Європі і в усьому світі. Лабіринт розташований в самому центрі Будапешта і вважається однією з найбільш екзотичних міських пам'яток.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Підземний лабіринт Будайської фортеці

Центральна синагога в Будапешті.

Центральна синагога - найбільша синагога в Європі і друга за величиною в світі, після Синагоги Еммануеля в Нью-Йорку. Вона була зведена в 1859 році в мавритано-візантійському стилі австрійським архітектором Людвігом Ферстером.

Будапешт. Центральна синагога

Музей історії Будапешта.

Завдяки зростаючому почуттю державності та розвивитку середнього класу, протягом ХІХ століття в Угорщині почалося створення кількох музеїв. Першим серед цих нових інститутів був Національний музей. Музей, присвячений виключно історії Будапешта, з'явився в кінці ХІХ століття. Ядро його колекції складалася із знахідок на будівництвах, з археологічних розкопок та більш ранніх колекцій, які допомагають пролити світло на історію Будапешта.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Будайський замок. Музей історії Будапешта

Ланцюговий міст Сечені в Будапешті.

Міст Сечені - підвісний ланцюговий міст через Дунай, що з'єднує площу Рузвельта в Пешті і площу Адама Кларка в Буді. Це перший постійний міст, побудований за проектом 1839 року англійського інженера Вільяма Тірні Кларка. Міст отримав свою нинішню назву в 1898 році на честь угорського політика графа Іштвана Сечені, котрий вклав багато сил і засобів у його будівництво.

Будапешт. Міст Сєчені

Дерев'яна церква в Мішкольці.

Дерев'яна церква в Мішкольці побудована з різьбленого дерева. Нинішня будівля була відбудована в 1999 році на місці попередньої, котра була знищена пожежею в 1997 році. Раніше на цьму місці існувало три дерев’яні церкви – 1637 року, 1734 року та 1938 року.

Угорська Національна Галерея в Будапешті.

Угорська Національна Галерея є найбільшою громадською колекцією, котра розповідає про становлення і розвиток образотворчого мистецтва в Угорщині. Галерея була створена у 1957 році. Основою її колекції стали зібрання Нової Угорської Фотогалереї у Будапештському Музеї образотворчого мистецтва, а також угорські матеріали, що належали до художньої, нумізматичної та колекцій сучасної скульптури музею.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Будайський замок. Угорська Національна Галерея

Кафедральний собор Богоматері в Сегеді.

Кафедральний собор Богоматері в Сегеді - один з найбільших католицьких храмів в Угорщині (третій за величиною) та найголовніша пам'ятка міста. Будівництво собору пов'язано з повінню 1879 року, коли Тиса вийшла з берегів та затопила все місто і майже повністю зруйнувала його. Коли вода відійшла, рада міста дала обіцянку: якщо вдасться відбудувати місто знову, звести розкішну церкву на славу Діви Марії.

Рибальський бастіон Будайської фортеці.

Дивлячись на Рибальський Бастіон в Будапешті, розумієш, що ця споруда більше нагадує химерну терасу, ніж фортецю, а його стіни значно відрізняються від інших будівель у Замку Буди. Так і є, Рибальський Бастіон – дуже цікаве місце в Будапешті, його стіни білі, він має багато вікон, кам'яних лавок, арок, аркад і т.п., чого не мають інші споруди замку.

Будапешт. Рибальський бастіон

Музей марципану в Еґеріі.

 У цьому музеї є кімната, зроблена повністю з марципану. Оздоблення стін, меблі, картини, навіть паркет на підлозі – і той марципановий. Це, так звана, барокова світлиця, де з марципану відтворена обстановка гостьової кімнати XVIII століття. Крім цього, у музеї представлено багато експонатів, вигляд яких зовсім не схожий на цукерки, проте це так, і, за бажання, кожен з них можна зїсти…… з чаєм.

Еґер. Музей марципанів

Музей Аквінкум в Будапешті.

Один з найбільших в Угорщині археологічний парк-музей Аквінкум був відкритий більше ста років тому. Територія музею зі збереженими руїнами показує приблизно чверть міста Аквінкум, центр цього міста в II-III століттях з найбільш характерними громадськими будівлями і декількома приватними будинками того часу. Встановлені в парку хроноскопи дають можливість дізнатися, як виглядали вулиці міста, від якого залишилися лише руїни.

Собор Матяша в Будапешті.

Свого часу ця церква була за лічені години перетворена на мечеть, аби Сулейман відсвяткував тут взяття Буди та помолився Аллаху. Після цього церква 145 років була мечеттю, а біля неї знаходилося найпівнічніше священне місце ісламу – усипальниця Гюль-Баба, члена Бекташи дервішів. А в ХІV столітті у церкві відбувалися церемонії затвердження коронованого короля, ніби друга коронація.

Будапешт. Собор Матяша

Кав’ярня Жербо в Будапешті.

Кав’ярня Жербо (Gerbeaud) - це найбільш знаменита кав’ярня в центрі Будапешта, розташована в шикарному палаці, котра славиться розкішним інтер'єром, чудовими десертами та гарною кавовою картою.

Цікаві кав’ярні Будапешту, які варто відвідати

Королівський палац династії Арпадів в Естергомі.

Королівський палац династії Арпадів був побудований в Х столітті. Палац встояв під час навали монголів в XIII столітті та під час нападу на місто армії чеського короля Вацлава III. Однак під час нападу турецької армії палац був практично повністю знищений, все місто було розорене й зруйноване. Відбудова замку в колишньому романському стилі завершилася на початку ХХ століття. Тепер споруда є міським музеєм, а його зображення прикрашає грошову купюру номіналом 10 000 форинтів.

Палац Фештейч в Кестхеї.

Палац Фештейч - один з наймальовничіших і найбільших замків ХVIII століття. Він схожий на французькі палаци того часу, і славиться розкішністю внутрішнього оздоблення і пишністю фасаду. У палаці знаходяться музей зброї і прекрасна бібліотека, що вміщає унікальне зібрання книг: тут зберігаються перші друковані книги, гравюри середньовічних художників і навіть ноти з автографами Гайдна. Крім того, в колишніх палацових стайнях знаходиться музей карет. Експозиція музею карет включає в себе більше п'ятдесяти старовинних колясок, карет і саней, що належали європейській аристократії ХVIII-ХIХ століть.

Абатство Паннонхальма в Ґьйорі.

Це абатство є одним з найдавніших монастирів Угорщини і другим за величиною католицьким абатством у світі, а зображення старовинного фоліанта на гербі абатства свідчить про те, що протягом своєї історії монастир Паннонхальма був одним з головних осередків культури та освіти Угорщини. Бібліотека монастиря, що налічує 360 000 томів книг, є одним з найбільших у світі монастирських зібрань.

Ґйор. Абатство Паннонхальма

Замок Вайдахуньяд в Будапешті.

Своєю появою замок зобов'язаний святкуванню тисячоліття Угорщини в 1896 році, коли в парку вирішено було створити «Історичний павільйон», експонати якого - дерев'яні, картонні й зроблені з пап'є-маше зменшені моделі будівель, які відігравали значну роль у розвитку держави. Серед макетів був і замок Вайдахуньяд (замок Корвінів або родове гніздо роду Хуньяді в Трансильванії). «Історичний павільйон» і особливо Вайдахуньяд вразили глядачів настільки, що всю конструкцію відвідувачі прозвали Вайдахуньяд, а по завершенню святкувань було вирішено звести його на тому ж місці, але вже з каменю. У 1908 році будівництво замку було завершено, а його стіни оточили ровом з водою. Нині в замку міститься експозиція музею сільського господарства.

Океанаріум-Тропікаріум в Будапешті.

Експозиція океанаріуму надзвичайно різноманітна, вісім великих залів розділені тематично так, щоб повніше показати флору і фауну справжніх тропіків. Буйна яскраво-зелена рослинність, екзотичні птахи, що вільно літають над головами, алігатори, котрі ліниво розвалилися на краю басейну та мавпочки, що стрибають по ліанах - тут все створює враження перебування в незайманому лісі. Періодично ллє теплий дощ, виблискують блискавки, змінюється освітлення - все, як у справжніх джунглях.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Океанаріум-тропікаріум

Палац Естергазі в Фертеді.

Будучи найбагатшим дворянином Угорщини, Міклош Естергазі задумав на місці мисливського будинку свого батька створити палац, рівний за пишністю Версалю. Для цього були запрошені найкращі італійські художники і архітектори та були витрачені величезні кошти. Мисливський замок був перебудований і значно розширений за рахунок бічних прибудов, що додають фасаду форму півкола. Перед палацом був розбитий чудовий фонтан зі скульптурами дельфіна і херувимів. Усього в палаці 126 кімнат, кожна з яких відрізняється оригінальним оформленням і не повторює одна одну.

Фортеця Шюмег

Фортеця була побудована у другій половині XIII століття за наказом Веспремського єпископа. Вона піднеслася над містом на висоту майже 270 метрів. Фортеця оточена високими стінами, які утворюють багатокутник неправильної форми. В історію країни фортеця увійшла як єдина, яку не змогли захопити ні монголи, ні турки. Під час турецької окупації, що тривала майже півтора століття, тут знайшов притулок Веспремський єпископат.

Замок Борі в Секершфегерварі.

Для чоловіка, котрий гаряче і палко кохає, не існує перешкод. Художник Йено Борі це довів, самостійно, від першого до останнього каменя, побудувавши для своєї коханої романтичний замок. Він став єдиною у світі людиною, яка вибудувала будинок такого масштабу наодинці. І все заради своєї єдиної, коханої дружини Ілони. Будівництво тривало довгих 40 років і закінчилося тільки в 1959 році.

Секершфегервар. Замок Борі

Печера Таварсбарланг в Тапольці.

Печера Таварсбарланг - унікальна підземна озерна карстова печера, розташована в курортному містечку Тапольце, відомому своїми термальними джерелами. Мальовнича печера була виявлена на початку XX століття зовсім випадково, а в 1912 році, після ретельного вивчення печери та її озер, а також встановлення тут освітлення, вона була відкрита для публіки. Печера має протяжність майже 300 метрів і постійну температуру 18-20 градусів за Цельсієм. Туристам тут пропонується на човні поплавати підземною річкою.

Печерні термальні купальні у Мішкольці.

Це, мабуть, найромантичніша купальня у світі! Тут є підземна річка, скельні водоспади, термальні джакузі, а в Зоряній печері романтика б’є усі рекорди…… Особлива привабливість єдиної в своєму роді в Європі водолікувальної купальні полягає в тому, що вона розташована в природних, вимитих за тисячоліття термальними водами, печерах. Грамотні люди цей природний скарб грамотно опорядили – і вийшла одна з найбільших цікавинок Угорщини.

Мішкольц. Печерні термальні купальні

Крижаний бар в Будапешті.

Мабуть один з найбільш незвичайних закладів Будапешта - крижаний бар «Ice bar» - розташований в центральній частині міста. При вході в цей бар частенько можна побачити людей, одягнених в костюми пінгвінів, які розважають перехожих і запрошують усіх зайти всередину. Опинившись тут, складно уявити, що буквально кожна деталь інтер'єру в цьому барі зроблена з льоду - барна стійка, крісла, склянки - все це крижане! Невелике за площею приміщення бару також прикрашена скульптурами з льоду.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Крижаний бар

Проспект Андраші в Будапешті.

Це головний парадний проспект Будапешта, який за свою витонченість навіть отримав назву «будапештські Єлисейські Поля» і занесений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Створення однієї з найкрасивіших вулиць Європи спочатку планувалося для суто практичної задачі - зменшення навантаження на Королівську вулицю і з'єднання Пешта з Міським парком. Однак, під час проектування, вирішили зробити цю вулицю домом для угорської аристократії і знаті. Відкриття вулиці приурочили до великого національного свята - тисячолітньої річниці здобуття угорцями Батьківщини.

Фортеця Дьюла.

Побудована в середині ХІV століття, за часів масштабних угорсько-османських протистоянь, фортеця Дьюла регулярно брала участь в битвах. Постійні війни значно пошкодили архітектурну пам'ятку, і те, що ми бачимо сьогодні, є результатом складної реконструкції. Особливість фортеці Дьюла полягає в тому, що це єдина європейська фортеця з цегли, котра збереглася до наших днів.

Музей громадського транспорту Будапешта.

Свої двері колишнє залізничне депо 1914 року в місті Сентендре відкрило 14 липня 1992 року. На території є п'ять виставкових майданчиків, музей і ресторан. Для експозиції було відновлено 60 машин, серед яких є приміський потяг, трамваї і тролейбуси, що курсували між містами. У музеї можна ознайомитися з колекцією проїзних квитків, а також побачити масштабні моделі.

Печера Барадла.

Найбільша в Європі сталактитова печера Барадла, протяжністю 25 км, є перлиною національного парку Аггтелек. Незважаючи на те, що в печері досить прохолодно, пересуватися по ній комфортно, до того ж в печері встановлене освітлення і підмостки. Також тут часто проходять концерти, завдяки незвичайному звучанню музичних інструментів створюється незабутнє враження, тому потік туристів тут нескінченний.

Печера Барадла в Аґґтелецькому національному парку

Великий ринок Будапешта.

У 2013 році CNN визнав центральний ринок Будапешта найбільшим критим ринком у Європі.  Він зайняв 1-е місце серед п'яти найжвавіших міських ринків: Мерсет де Сан-Хосеп де-ла-Бокуейра в Барселоні, Гранд базар у Стамбулі, Портобелло-роуд у Лондоні і LesPuces в Парижі. Це найстаріший критий ринок угорської столиці, котрий зберіг свою неповторну архітектуру до наших днів.

Пам'ятки Угорщини. Будапешт. Центральний критий ринок