Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Площа Бокка делла Веріта

Piazza della Bocca della Verita

Оскільки в старовину міста виникали в місцях торгівлі, то можна сказати, що з цього місця пішов Рим!. Неподалік знаходилося болото, на якому за легендою, вовчиця вигодовувала братів Ромула і Рема. Тут знаходився найдавніший римський форум – Бичачий форум, на якому торгували домашнім скотом та товарами, що постачалися Тибром з Остії – порту на Середземному морі. На цьому майдані у 264 році до н.е. відбувся перший в історії Риму гладіаторський бій! Тут досі збереглися два найдавніші римські храми! Знакове місце!

Ринок був величезним з великою площею, оточеною колонадою. Усюди були навіси з колонами і черепичним дахом, що захищають торговців і худобу від сонця або негоди, огорожі, халупи і намети. У центрі височіла бронзова статуя бика, яка використовувалася багатьма в якості орієнтира для лавірування серед лабіринту прилавків. Від, власне, ринку практично нічого до наших днів не збереглося. До нас дійшли тільки два давніх храми – вважається що вони були присвячені Геркулесу Переможцю та Фортуні (чи Портуні – портовому богу) та кілька тріумфальних арок різної вцілілості.

Храм Геркулеса Переможця – кругла будівля, побудована в одному з класичних грецьких стилів. Цей храм є одним з дуже небагатьох храмів раннєреспубліканського періоду, що дійшли до наших днів у доброму стані. Він був побудований в 120 році до н.е. і складається з целли, що знаходиться в концентричному колі з двадцяти коринфських колон. Колони підтримували древній архітрав (верхню частину, яка з'єднує колони) і дах. Ні архітрав, ні дах не збереглися, але залишилися стіни целли і 19 з 20 початкових колон. Будівля є першим в Римі мармуровим храмом.

Достовірних джерел для визначення того, кому саме храм був присвячений і як спочатку називався, не збереглося, але вважається, що він пов'язаний з легендою про Геркулеса. Позолочена бронзова статуя Геркулеса виявлена під час розкопок на Бичачому Форумі за часів папи Сікста IV у XV столітті. Скульптура заввишки 241 см нині зберігається в Капітолійському музеї і датується II століттям до н. е. Саме з цієї причини храм сьогодні і носить назву Геркулеса Переможця. Коли який-небудь римський полководець відзначав свій тріумф, статую вбирали в тріумфальний одяг. У 1132 році храм освятили в церкву святого Стефана, а в XVII столітті – в церкву Санта Марія дель Соле.

Поруч, на невеликому підвищенні, знаходиться храм прямокутної форми, присвячений Фортуні, богині, що приносить удачу в кар'єрі і справах. Однак, через близькість до річкового порту, він став також місцем культу бога Портуна, який відповідав в Стародавньому Римі за збереження портів і гаваней. Під час розкопок були виявлені залишки фундаменту IV-III століть до н.е., але нинішня будівля датується 80-м роком до н.е. Храм складається з целли і портика з іонічними колонами. Несучі конструкції зроблені з травертину, інші – з туфу, подіум храму заповнений римським бетоном. Збереження храму до наших днів пояснюється тим, що в 872 році він був перетворений на християнську церкву. Присвячувалася ця церква різним Санта Маріям, остання з яких Єґізіака – покровителька повій. У 1916 році, аби відновити античність, церква в храмі ліквідована. Де з того часу моляться римські повії – невідомо!

Збоку (через дорогу via di Ponte Rotto) від храму Портуна стоїть будинок Крешенці, невелика будівля, побудована з античних знахідок і колон в Х столітті.

За будинком Крешенці, між мостом Ponte Palatino і островом Тіберіана, знаходяться залишки моста Ponte Rotto. Це найстаріший міст в Римі. Його попередник був дерев'яним, а будівництво кам'яного моста почалося в ІІ столітті до н.е. Він з'єднував Бичачий Форум з районом Трастевере. Називався міст спочатку Емілієвим. Він був закінчений в 142 році до н.е. і складався з шести кам'яних арок. Перше оновлення моста відбулося в 12 році до н.е. за часів імператора Августа. Після цього він ще кілька разів перебудовувався і ремонтувався, проіснувавши до кінця XVI століття. У 1598 році східна частина моста обвалилася під час повені. Інша його половина була розібрана в 1887 році під час розширення русла Тібру і будівництва нового мосту (Ponte Palatino). На сьогоднішній день від нього залишилася лише одна арка посередині, що дала сучасну назву мосту – Понте Ротто (Зламаний міст).

Крім цього, біля мосту Ponte Palatino, з іншого його боку, що знаходиться відразу за храмами Геркулеса і Портуна, можна побачити вихідний отвір тієї самої Великої Клоаки (Cloaca Maxima) – першої каналізації Риму, побудованої ще в VI столітті до н.е. за царя Луція Тарквінія Пріска і частково функціонуючої досі.

Неподалік храму Геркулеса знаходиться Фонтан Тритонів або Fontana di Bocca della Verità. Фонтан був побудований в 1717 році за ініціативою Папи Климента XI. Два тритони тримають на плечах вазу в формі восьмикутної зірки (емблема Папи).

Домінує над форумом романська церква Санта Марія ін Космедін, зведена над руїнами великого вівтаря Геркулеса в IV столітті. Семиповерхова вежа була прибудована до церкви вже в ХІІ столітті. Докладніше: Пам’ятки Італії. Рим. Церква Санта Марія ін Космедін

У притворі церкви знаходиться знаменитий атракціон Риму – Вста Правди. За легендою, ця рельєфна маска могла відрізняти брехню від правди. Людині потрібно було лише сунути руку в уста маски і, якщо вона брехала, маска відкушувала руку.

У північній частині форуму розташована масивна Арка Януса побудована в IV столітті. Винятковою цю арку робить те, що вона є єдиною збереженою чотиристоронньою аркою в місті. Висота арки – 16 метрів, ширина – 12 метрів. Арка Януса служила критим переходом на перехресті (квадривіумі) і, можливо, тимчасовим пристанищем для продавців худоби. Побудована з цегли і мармуру, вона має ніші, які спочатку містили статуї та інші декоративні елементи, котрі, на жаль, не збереглися. Лише в одній з ніш залишилася статуя богині Мінерви. Відомо про цю арку мало, але, незважаючи на свою назву (Арка Януса) побудована вона була, ймовірно, на честь римського імператора Костянтина Великого. Тому її часто називають Arcus Constantini (Арка Костянтина). Залишки написів з арки знаходяться в церкві Святого Георгія (Сан-Джорджіо ін Велабро), дзвіниця якої височить прямо за аркою.

Церква Святого Георгія переповнена колонами та іншими слідами античної і ранньохристиянської пори. Колони в ній абсолютно різні – архітекторам довелося піти на хитрощі, щоб звести їх до більш-менш однакової висоти (частина колон підпиляні, частина втоплена в підлогу, частина – поставлена ​​на підставки). На деяких колонах, особливо з правого боку, видно сліди древніх графіті. Церква присвячена святому Георгію – воїну, драконоборцю і захиснику дівчат, одному з найпопулярніших в християнському світі покровителів професій, країн і міст.

Докладніше Пам’ятки Італії. Рим. Церква Сан Джорджіо ін Велабро

Дзвіницю церкви Сан Джорджо підпирає Арка Мінял або Арка Аргентаріїв, зведена в 204 році на честь імператора Септимія Севера і його спадкоємця Каракалли. Довгий напис на її архітраві каже, що її присвятили імператору Септимію Северу та його домашнім «міняйлам і торговцям худобою цього місця» (argentari et negotiantes boari huius loci). Споруда майже цілком зведена з мармуру (мабуть, купці і міняйли могли собі це дозволити), крім травертинового низу, який в античності був значно потужніший. Можливо, нижній ярус арки був такий простий і позбавлений прикрас тому, що через неї регулярно гнали отари худоби, які своїми боками зіпсували б мармурові рельєфи. Середньовічна легенда стверджувала, що міняйли сховали всередині арки свої скарби. Тому в арці так багато дірок. Шукали!

Piazza della Bocca della Verità, координати: 41.888808, 12.481329

Знаходиться поряд