Пам’ятки Італії. Рим. Галерея Доріа Памфілі
Palazzo Doria-Pamphili
Палаццо, в якому розмістилася ця галерея, займає цілий квартал у Римі! Тож любителі мистецтва мають змогу розтягнути насолоду! Палац, зелений дворик і написи, що попереджають про те, що це приватна власність – таких ще вистачає в Римі, однак саме тут знаходиться одна з найцінніших колекцій італійського живопису і скульптури. У галереї не буває тимчасових виставок, а її колекція поповнюється дуже рідко. Солідному мистецтву потрібні солідні музеї і солідні шанувальники, і це якнайкраще стає зрозуміло при перших кроках залами галереї Доріа-Памфілі.
Один з родичів Папи Інокентія Х, Камілло Памфілі, одружився з вдовою Олімпією Боргезе, уродженою Альдобрандіні, – саме вона придбала палаццо, тоді відоме як Палаццо Альдобрандіні. Якийсь час молодята жили в цьому палаці. У 1654 році Камілло почав поступово розширювати його – сусідні будинки і монастир були викуплені і знесені. Ймовірно, сьогодні палац є найбільшим в Римі, що знаходиться в приватній власності. Одна з дочок Камілло і Олівії – Анна Памфілі – в 1671 році вийшла заміж за генуезького аристократа Джованні Андреа Доріа Ланді, і саме їх нащадки успадкували палаццо, коли у XVIII столітті римська гілка сімейства Памфілі обірвалася.
Велика колекція картин, меблів і статуй збиралася з XVI століття членами сімейств Доріа, Памфілі, Ланді та Альдобрандіні, які з часом в результаті шлюбів об'єдналися в одну родину. У колекції серед іншого можна побачити картини і меблі з Палаццо Памфілі (на площі Пьяцца Навона), що належав Папі Римському Інокентію X.
Головна колекція розташована в парадних залах, а також у каплиці. Але велику частину колекції виставлено в невеликих галереях, що оточують внутрішній дворик. Частина кімнат переобладнана в добре освітлені галереї, в яких можна оглянути твори середньовічного і візантійського мистецтва. Сьогодні в чотирьох галереях цього палацу виставлено понад 500 творів мистецтва. Після реставрації в 1996 році всі картини були розміщені в тематичному і хронологічному порядку за принципом «стін не видно», як і було задумано.
Тут представлені такі відомі полотна як «Іоанн Хреститель» Тиціана і «Каяття Магдалини» Караваджо. Окремими експозиціями представлені твори Рафаеля, Бриля, Берніні, Романо, Веласкеса. З особистої колекції Папи Інокентія X тут представлені роботи таких майстрів еміліанської школи, як Корреджо і Парміджаніно, Венеціанської школи – Бассано, Белліні, Тінторетто, а також твори фламандських живописців.
Тут же експонуються мармурові барельєфи роботи Дюкенуа, римські статуї античного періоду, мармурові портрети кардиналів, брюссельські ткані килими (шпалери) XVI століття і гобелени епохи Людовика XIV.
Шедевром колекції вважається портрет Папи Римського Інокентія X пензля Веласкеса. Уроджений Джованні Баттіста Памфілі, Інокентій зійшов на папський престол в 1644 році. З 1927 року картина Веласкеса зберігається в спеціальній невеликій кімнаті разом з бюстом Папи роботи Берніні.
Via del Corso, 267, координати: 41.897952, 12.481679
Відчинено щодня, 9.00 – 19.00.