Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Базиліка санта Марія в Трастевере

Santa Maria in Trastevere

За переказами, ця базиліка є однією з перших церков, які християнам дозволили будувати у Римі офіційно. Щоправда, до нас дійшло її третє втілення, реалізоване у ХІІ столітті з кам'яних блоків розвалених терм Каракалли. Напевно, в ті далекі часи тілесна чистота не так високо цінувалася, як духовна! Попередником Санта Марія ін Трастевере був християнський храм, побудований в 340 році на місці розташованого тут раніше невеликого молитовного будинку – ораторії, заснованого єпископом Римським Каллісто I в перших десятиліттях III століття.

Санта Марія ін Трастевере

Портик перед входом, виконаний в стилі бароко, був доданий тільки на початку XVIII століття. Вхідна група являє собою криту аркову конструкцію, зовнішню частину якої прикрашають чотири колони, встановлені на невисоких постаментах. Елегантності портику надає витончена балюстрада і розміщені на мармурових п'єдесталах скульптури святих. Всередині портика можна побачити велику кількість ранньохристиянських надгробних табличок, фрагменти античних мармурових фризів і саркофагів, а також кілька древніх фресок.

Санта Марія ін Трастевере

Фасад Санта Марія в Трастевере прикрашений чудовою мозаїкою XIII століття. В її центральній частині знаходиться зображення Діви Марії з немовлям на руках в оточенні десяти жінок, які несуть лампади.

Санта Марія ін Трастевере

Внутрішній простір базиліки розділений на три нави колонами, взятими, як і основна частина будівельного матеріалу, з Терм Каракалли. Інтер'єр вражає красою і багатством декоративного оформлення. Чудові фрески і мозаїки, що прикрашають стіни і склепіння, виконані відомими майстрами різних епох.

Санта Марія ін Трастевере

 

На особливу увагу заслуговує позолочена стеля центральної нави, виготовлена з дерева, і широкий різьблений фриз, що її обрамляє. ЇЇ створено в першій половині XVII століття, як і розташовану в центральній частині стелі фреску, що зображує Богородицю. Чудові мозаїки, виконані в характерному для XII століття стилі косматеско, були відтворені в ході робіт з реконструкції, проведеної в 1860 році.

Санта Марія ін Трастевере

Капела Авіла, розташована в лівій ніві, визнана однією з найбільш унікальних пам'яток римської архітектури. Її творцем став Антоніо Герарді, відомий художник, який вперше вирішив спробувати свої сили в області архітектури. Використовуючи знання, отримані при вивченні робіт знаменитих архітекторів того часу (Берніні і Барроміні), Герарді створив щось незвичайне, надихнувшись роботами великих майстрів. Центральним елементом капели є складна архітектурно-просторова композиція, що представляє собою невелику галерею, обмежену з обох боків колонадою, що зберігає образ святого Ієроніма. У нішах, розташованих в бічних стінах капели, встановлені елегантні урни, де покоїться прах представників сім'ї Авіла. Купол, що покриває капелу, прикрашають чотири янголи, які немов ширяють у повітрі і підтримують ліхтар, виготовлений у вигляді витончених гіпсових колон, що підтримують другий купол.

Санта Марія ін Трастевере

Однак головною прикрасою базиліки є апсида. Чудові мозаїки, що прикрашають її поверхню, зроблені в кінці XIII століття. У верхній частині апсиди можна побачити зображення Богородиці та Ісуса Хреста, що сидять на одному троні, в нижній – сюжети з життя Пресвятої Діви Марії.

 Санта Марія ін Трастевере

Piazza di Santa Maria in Trastevere, координати: 41.889599, 12.470095.

Знаходиться поряд