Пам’ятки Італії. Рим. Форум Траяна
Foro di Traiano
Ця монументальна споруда була побудована з однією метою – прославляти імператора. Адже на форумі Траяна не було храму, зате буга величезна кінна скульптура Траяна і грандіозна колона, на якій були висічені зображення непереможної римської армії та її непереможного імператора. Античні пропагандисти добре знали правило, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Крім цього, форум Траяна – перший римський форум, на якому лавки торговців не були окремими спорудами, а були організовані у вигляді торгового центру.
Отже, після двох переможних війн римлян з даками у 101-102 та 105-106 роках, у римлян трохи розперло казну і імператор вирішив на гроші, що звалилися після завоювань, увіковічнити пам’ять про себе та ці завоювання. В результаті семилітнього будівництва вийшов нічогенький форум – 300 на 185 метрів.
Як зазначалося вище, на відміну від інших імператорських форумів, на Форумі Траяна не було храму – його простір був гігантським і порожнім. З боків височіли колонади (одна з них називалася «пурпуровим портиком» мабуть, тому, що колони були зроблені з червоного єгипетського порфіру) з екседрами – напівкруглими глибокими нішами з місцями для сидіння уздовж стін, а в центрі стояла кінна статуя Траяна. Нещодавно був виявлений постамент цієї статуї, і по ньому видно, що вона була величезною, втричі більшою кінної статуї Марка Аврелія на Капітолії.
Крім цього, на форумі стояла багатоколонна будівля базиліки. Вона носила назву «базиліка Ульпія», за сімейним іменем Траяна. Римська базиліка – світська споруда, призначена для судочинства та інших бюрократичних справ. Її підлога була піднята на метр від рівня площі, туди вели жовтуваті мармурові сходи, в очах рябіло від різнобарвних колон. У верхній частині стояли квадриги і статуї тріумфаторів, а великий зал був прикрашений 96 колонами з білого і жовтого мармуру. Деякі колони Ульпієвої базиліки стоять і нині, але це лише крихітна частина колишньої розкоші. Дах будівлі покривала черепиця з позолоченої бронзи. На виході з базиліки з іншого боку височіла величезна, в 100 римських футів (30 метрів) колона з позолоченою статуєю нагорі. З боків від неї стояли дві невеликих бібліотечних будівлі. Що було далі, за колоною, – спірне питання. Зовсім недавно при будівництві лінії метро там виявили сліди розкішного будинку, і деякі археологи вважають, що це Атеней (Athenaeum) – академія, заснована імператором Адріаном.
Зате колона Траяна добре збереглася і стала однією з головних визначних пам'яток Риму. Вона являє собою гігантське оповідання, присвячене завоюванню Дакії – причорноморської області в нижній течії Дунаю, що приблизно відповідає нинішній Румунії. Посвячення колони відбулося в 113 році.
Дві частини розповіді розповідають про дві війни з даками. Між половинами цього мармурового оповідання скульптори помістили зображення богині Перемоги. Обидві кампанії описуються детально – від перших сутичок, до наведення мостів через Дунай, рукопашних боїв і тріумфального повернення. Сам імператор Траян, зображений як простий воїн, з'являється серед своїх солдатів 59 разів. Всього ж на фризі колони висічено близько 2500 людських фігур (це не рахуючи коней, мулів, овець, кораблів, будинків, дерев, облогових машин). Оповідання розгортається по безперервній спіралі знизу вгору. Фриз обертається навколо колони 23 рази. Якщо його розгорнути в одну лінію, вона простягнеться майже на 200 метрів.
Монументальну розповідь неможливо прочитати від початку до кінця. Обійшовши колону навколо, можна досить докладно розглянути кілька нижніх її ярусів, але чим ближче до вершини – тим гірше видно рельєфи. Мабуть, в цьому рішенні проявилася повага до богів і держави. Зведення колони було актом благочестя, а не створення туристичної пам'ятки.
Незважаючи на свою непрактичність, колона Траяна – унікальний пам'ятник. Вона складена з двадцяти гігантських циліндричних блоків каррарського мармуру, кожен вагою близько сорока тонн і діаметром 4 метри. Колону спочатку зібрали і потім стали вирізати на ній скульптурний фриз. Краї стрічки роблять іноді різкі зигзаги, її ширина змінюється довільно. Поєднання циліндричних блоків зі спіраллю оповідання подекуди викликало проблеми. Між собою блоки були скріплені важкими металевими скобами, які, звичайно, витягли в середньовіччі.
Колона Траяна – пам'ятник не тільки художній, а й літературний. Вона є унікальним джерелом інформації про побут, склад і спосіб дій римської армії ІІ століття нашої ери. Звичайно, ставитися до пропагандистського оповідання, як до джерела інформації слід з обережністю, але «картинка варта тисячі слів».
Колона цікава не тільки зовні. Всередині неї – інженерне диво, мармурові гвинтові сходи з 185 сходинками, що ведуть на саму гору. Рідкісні віконця уздовж спіралі спроектовані так, що в них видно тільки небо. На вершині колони в античні часи стояла позолочена статуя Траяна. Вона пропала тоді ж, коли і металеві скоби, – в середньовіччі. В кінці XVI століття Папа Сикст V встановив там бронзову фігуру святого Петра, яка стоїть на колоні і зараз.
У підставі колони розташовані двері, що ведуть до зали, де містилися золоті урни з прахом Траяна і його дружини Помпеї Греблі. Звичайно, їх давно там немає. Латинський напис на п'єдесталі нагадує про розмах і складність робіт, якими супроводжувалося будівництво колони і форуму: «щоб оголосити, якої висоти пагорб і місце так [ими робот] ами були видалені».
Збереглися і руїни так званого Траянового ринку (Mercatus Traiani) – величезної дугоподібної споруди, що включає в себе безліч ніш, які служили в минулому торговими лавками. Цей ринок так само був спроектований і зведений Аполлодором Дамаським з метою зміцнення пагорба Квіринала, який міг у будь-який момент обвалитися після того, як сусідній пагорб був частково розкопаний при будівництві форуму. Торгові точки на римських форумах існували споконвіку, але на форумі Траяна вперше в Римі був побудований справжній торговий центр – багатоярусний, з декоративної цегли з травертином.
Якщо пройти між колоною Траяна і церквою Святійшого Імені Марії, можна побачити сходи що йдуть вгору, по схилу Квірінала. Це вулиця Магнанаполі. Піднімаючись по ній, ви пройдете сучасну ринку вулицю під назвою Віа Бібератіка (via Biberatica) – «вулицю п'яниць». Її назва походить від виявленої тут винарні. Це одне з небагатьох місць в світі, де збереглися багатоповерхові античні будівлі.
Foro Traiano, координати: 41.895389, 12.485312.