Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Базиліка Санта Прасседе

 

Basilica di Santa Prassede

У цій базиліці знаходиться не багато не мало, а цілий Стовп Бичування, до якого був прив’язаний Ісус Хрестос під час бичування за наказом Понтія Пилата! Принаймні, так стверджує офіційна церковна доктрина. А ще у крипті церкви поховані залишки понад 2000 святих, мучеників, римських єпископів, які свого часу були захоронені у катакомбах. Тож за святістю на м² площі цій базиліці рівних у Римі немає!

Базиліка була побудована на початку IX століття на місці більш давнього баптистерія, присвяченого святій Пракседі, що жила у II столітті нашої ери. Історія святої радше заснована на легендах, ніж на фактах. Дочка сенатора Пуда, який ніби був особистим другом персонажа, який називав себе апостолом Павлом, Пракседа заслужила народну любов тим, що переховувала переслідуваних християн в своєму маєтку, а також збирала тіла мучеників, які ховала за християнським обрядом у катакомбах Прісцилли. У всіх благих справах Пракседі допомагала сестра Пуденціана.

Базиліка Санта Прасседе являє собою будівлю в стилі раннього християнського Відродження. Простий, позбавлений прикрас фасад створює різкий контраст з розкішшю внутрішнього оздоблення. Три нави базиліки відокремлені одна від одної колонадою з дев'яти колон і трьох пілонів з кожного боку. Широка головна нава веде до головного вівтаря, накритого ківорієм, опорами для якого є чотири порфірові колони. По кутах ківорію розташовані статуї янголів. За вівтарем знаходиться образ святої Пракседи. Вівтар з ківорієм, піднятим на шість сходинок, виступає смисловим і художнім центром базиліки Санта Прасседе.

Бічні проходи, які значно вужчі за центральну наву, прикрашені фресками зі сценами Страстей Христових. З кожного боку бічної нави розташовані по чотири капели, де знаходяться поховання римських кардиналів, а також кілька історичних надгробків. Всі вісім капел не схожі одна на одну. Прикрашені творами різних епох і стилів вони представляють безсумнівний історичний і художній інтерес.

Капела святого Зенона є найважливішою капелою в базиліці. Капела була задумана Папою Пасхалієм I як усипальниця для своєї матері Феодори. Над входом розташовані кілька медальйонів із зображенням Ісуса з дванадцятьма апостолами, Богородиці з немовлям і святими Зеноном. Стіни капели прикрашені мозаїчними фресками, що представляють собою сцени ходи до вівтаря. З правого боку капели арочний отвір веде в сховище, де і знаходиться вищезгадуваний Стовп Бичування. 1223 року кардинал Джованні Колона привіз реліквію в Рим з Сирії, де служив папським легатом.

Вівтар Капели святого Зенона розташований прямо навпроти входу. Освітлюється приміщення єдиним зовнішнім вікном, яке знаходиться над вівтарем. На стінах з двох боків від вікна розташовані два мозаїчних зображення Богородиці та Івана Хрестителя, які в молитві простягають руки до світла, що ллється з вікна. Мозаїчна сцена Преображення Христового, поміщена майстрами над вівтарем. У центрі купола капели святого Зенона в медальйоні вміщено зображення Христа Вседержителя. Чотири янголи підтримують медальйон руками, стоячи на позолочених капітелях колон. Ще одна мозаїка над вівтарем зображує Богородицю з Немовлям та святими Пракседою і Пуденціаною.

Протягом століть церква багато разів добудовувалася та реставрувалася. Остання реставрація XX століття мала на меті відновити базиліку в первісному вигляді. Головна нава була позбавлена всіх деталей барочного стилю. Наново покрита мармуровими плитами підлога імітує стиль косматеско, а фасад, очищений від штукатурки, оголив цегляну кладку.

 

Via di Santa Prassede, 23-1, координати: 41.896444, 12.498869

Знаходиться поряд