Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Національна галерея в Палаццо Барберіні

Palazzo Barberini

У цьому палаццо в 1950-му році була підписана конвенція, що поклала початок створенню Європейського суду з прав людини. А його будівельник влаштував суд Інквізиції над Галілео Галілеєм та змусив останнього зректися своїх поглядів стосовно геліоцентричної системи світу. Хоча одна з фресок палаццо якраз зображує Сонячну систему з Сонцем у центрі. Чи то художник так позбиткувався з Папи Урбана VIII….. хто тепер то дізнається!

 

Палаццо Барберіні у Римі

Прізвище Барберіні належить багатому і впливовому князівського роду, який походить з невеликого італійського містечка Барберіно. Найбільш вагомий внесок у звеличення роду вніс Маффео Барберіні, папа Римський Урбан VIII, який перебував на престолі з 1623 по 1644 роки.

У 1625 році Маффео Барберіні, вже будучи папою Урбаном VIII, придбав ділянку землі на пагорбі Квіринал на місці колишнього маєтку і виноградників сімейства Сфорца. Саме Сфорца звели тут перший невеличкий палац в 1549 році. Однак, фінансові труднощі змусили кардинала Алессандро Сфорца продати землю, і Урбан VIII задумав будівництво на цьому місці своєї резиденції.

На все будівництво пішло 5 років (1627-1633). Палаццо Барберіні зведений навколо зовнішнього двору. У центрі розташований просторий дворівневий зал, а за ним – овальний салон. Частина палацу домінує над площею Пьяцца Барберіні, що лежить на нижньому рівні. Ззаду довге крило прикриває сад. Головна будівля примітна трьома рядами величезних арочних вікон, що нагадують засклену галерею. Двоє сходів ведуть на бельетаж – величні сходи Берніні ліворуч і невеликі овальні сходи Борроміні праворуч. Стеля салону оздоблена шедевром П'єтро да Кортона – бароковою фрескою, яка стала зразком для подібних декорацій палаців і церков. Фресками також прикрашені кімнати бельетажу.

Палаццо Барберіні у Римі

Біля палацу був розбитий сад, що не було звичним за часів папського Риму. Сад Палаццо Барберіні є зразком «секретного саду», оскільки він прихований від сторонніх очей. Залишки цього саду збереглися досьогодні. Сам палац оточений по периметру кованим парканом, на якому зображений символ сімейства Барберіні – бджоли.

Палаццо Барберіні у Римі

Маффео Барберіні був вихований в дусі гуманістичних ідей (мабуть тому не спалив Галілея, а лише відправив у заслання з забороною писати), які переважали в мистецтві того часу. Це проявилося в його меценатській діяльності, особливо щедро продовженій ним під час перебування на папському престолі. В цей час резиденція Барберіні стала салоном, в якому збиралися талановиті поети, вчені, художники і скульптори.

Палаццо Барберіні у Римі

На останньому поверсі будівлі знаходилася велика бібліотека Франческо Барберіні, що зберігала близько 60 000 друкованих томів і 10 000 рукописів. Зараз в цих залах знаходиться музей інституту нумізматики Італії.

Палаццо Барберіні у Римі

Однак в 1645 році (після смерті Урбана VIII) для сімейства настали важкі часи. Новий папа, Інокентій Х, маючи в своєму розпорядженні незаперечні докази, звинуватив представників роду Барберіні в махінаціях з коштами, отриманими від збору податків. Деякий час Барберіні ховалися у Франції, і лише заступництво кардинала Мазаріні допомогло їм повернутися до Риму і у 1653 році отримати назад своє конфісковане майно. В середині XVIII століття чоловіча лінія роду Барберіні обірвалася.

Палаццо Барберіні у Римі

У важкі часи, щоб гідно утримувати палац, багато його скарбів були продані. У 1900 році бібліотеку кардинала Франческо і антикварні меблі Берніні купив Ватикан. Паркова територія була розділена на ділянки і продана під забудову міністерських будівель. Починаючи з 1949 року, палац Барберіні і вся належна йому обстановка і твори мистецтва були остаточно продані державі.

Палаццо Барберіні у Римі

В результаті, в лівому крилі будівлі розмістили частину Національної галереї старовинного мистецтва. Вона складається з 34 залів на двох поверхах і володіє величезною кількістю справжніх шедеврів. Тут можна побачити роботи художників XV, XVI, XVII століть: Філіппо Ліппі, Рафаеля, Тиціана, Тінторетто, Пуссена, Гвідо Рені, Рубенса та ін., Всього понад 1500 живописних полотен та інших експонатів. Предметом особливої ​​гордості галереї є «Форнаріна» Рафаеля і «Юдиф і Олоферн» Караваджо. Княжі апартаменти XVIII століття, до яких можна потрапити спіральними сходами Борроміні, також відкриті для перегляду. Праве крило було віддано збройним силам, що розмістили тут Офіцерське зібрання.

Piazza Barberini, координати: 41.903682, 12.488869.

Вт-Нд, 8.30 – 19.00.

Знаходиться поряд