Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Національний музей Риму. Палаццо Альтемпс

Museo Nazionale Romano. Palazzo Altemps

У виставкових залах цього палаццо знайшли притулок шедеври з декількох важливих колекцій – австрійського кардинала Альтемпса, великого знавця старожитностей і витончених мистецтв, князів Маттеї, яким належала вілла Челімонтана, і князів Людовізі, чиєму зібранню свого часу не було рівних у всій Італії. У складі колекцій - зразки, що зберігалися в римських сімейних запасниках з XVI і XVII століття, тому зберегли первісний вигляд, без прикрас і сучасних псевдореставрацій.

Палаццо протягом довгого часу було аристократичною резиденцією. Тому у складі палаццо є приватний театр, капела і вежа-бельведер.

Палац побудований у 1480 році для Джироламо Ріаріо, родича Сікста IV – в одній з кімнат палацу збереглася фреска із зображенням весілля Джироламо і Катерини Сфорца в 1477 році. Проте, після смерті Сікста IV палац було сплюндровано і він залишався таким протягом досить довгого часу. У 1568 році у палаці поселяється австрійський кардинал Альтемпс. Будинок ґрунтовно переробляють за проектом Мартіно Лонґі. Його син Оноріо Лонґі зробив проект фасаду будівлі. У ХІХ столітті у палаці перебуває Accademia Nazionale dei Lincei, аж доки в нього не переселяється іспанський семінар, заснований папою Левом XIII.

У 1982 році палац переходить у власність міністерства культури Італії. Після ґрунтовної реставравції з 1997 року це одна з основних будівель Національного музею Риму, де містяться колекції античної скульптури сімейств Людовізі, Бонкомпаньї та Маттеї. Потрапивши на територію палаццо, будете зачаровані чудовими античними статуями, що дійшли до наших часів єгипетськими старожитностями, грецькими і римськими артефактами, рідкісними картинами, які передають неперевершений смак естетики того часу. Розміщення античних статуй у внутрішньому дворі палаццо і всередині приміщення, в галереях нагадує відвідувачам, якими були антикварні смаки того часу. Експонати розставлені по залах привільно, так що їх можна обійти з усіх боків, добре оглянути та осмислити. Окрема розвага – вгадувати фрагменти, додані ренесансними і бароковими майстрами.

Коллекції Палаццо Альтемпс:

1. Колекція Альтемпс – дивовижне зібрання старожитностей, що належало колись кардиналу Маркусу Сіттікусу, головні візитні картки якого – приблизно сто антикварних картин, стародавні скульптури і серія книг, з яких складалася бібліотека Альтемпс. Частина колекції в 1621 році потрапила в приватні руки, а згодом, в – найвідоміші музеї світу.

У числі творів, що складають ядро колекції – чотири великі статуї, розташовані у внутрішньому дворі Палаццо Альтемпс (статуя Геркулеса, скульптура Спортсмен на відпочинку, Менада і Деметра), а також деякі скульптури, виставлені вздовж монументальних сходів. Ще чотири величних скульптури прикрашають північний портик Палаццо Альтемпс.

2. Колекція Бонкомпаньі Людовізі – її 104 скульптури виставлені в кімнатах палацу на першому поверсі. Італійська держава придбала ці шедеври у сім'ї кардинала Людовіко Людовізі у 1901 році. Купівля була вимушеною – через поділ міської площі, яку займала вілла Людовізі на пагорбі Квірінал, і, як наслідок, знесення деяких будівель, що входили до забудови на цій території.

Серед найбільш цікавих скульптур – «Галл, що вбиває себе і свою дружину», «Афіна» (скульптуру свого часу відновлював Альгарді), «Арес» (автор реставрації - Берніні), «Великий Саркофаг» Людовізі. Художні картини, що входили до складу колекції, протягом тривалого часу перебували в Малій Обителі Чартерхауса, в одному зі сховищ Національного римського музею в Термах Діоклетіана. У 1997 році вони були передані в Палаццо Альтемпс, де і експонуються зараз.

3. Колекція Маттеї – її складові представлені в галереях обабіч двору і в кімнаті на першому поверсі. Ці стародавні скульптури спочатку прикрашали вілли і сади Сіріяко Маттеї на пагорбі Целій.

Piazza di S. Apollinare, Координати: 46, 41.900986, 12.473261

Розклад роботи:

·вівторок – неділя, 9.00-19.45;

·квиткова каса зачиняється за годину до закриття музею;

·зачинено 25 грудня та 1 січня.

Купуючи квиток на відвідування Палаццо Альтемпс, зауважте, що він передбачає і знайомство з криптою Бальбі, екскурсію в Рим. Національний музей Риму. Палаццо Массімо алле Терме, а також подорож термами Діоклетіана.

Знаходиться поряд