Пам’ятки Італії. Рим. Фонтан Треві
Fontana di Trevi
Цей фонтан живиться «водою Діви», а за масштабом і видовищністю пам'ятка швидше нагадує сцену з античної п'єси, виконану в камені, ніж джерело чистої води. Він і заробляє як високооплачуваний актор!!! Фонтан ді Треві – рекордсмен серед своїх побратимів по всій Італії. Його ширина досягає 20 метрів, а висота в центрі – 26 метрів, тож на маленькому майдані Треві фонтан виглядає просто гігантом. Фоном для фонтану служить бароковий палаццо Полі XVI століття.
Імператор Октавіан Август і його соратник Марк Агріппа в 20-і роки І століття до н.е. затіяли в Римі широкомасштабну реорганізацію. Серед численних реформ, Марк Агріппа запропонував імператору додатково забезпечити столицю чистою питною водою. Багато сил поклав римський трибун Агріппа на очистку міської каналізації та будівництво водопроводу. Новозбудований акведук отримав романтичну назву Аква Вірго (Aqua Virgo) – «Вода Діви». Його води долали відстань в 12 кілометрів для того, щоб наповнювати відра древніх римлян невинно чистою водою.
Вигляд того, першого фонтану, який тут знаходився, історія забрала з собою, а от з XV століття тут стояла невелика чаша, яка і наповнювалася водою. У 1629 році Папа Урбан VIII вирішив прикрасити площу Треві новим фонтаном і розпочалися проектні роботи, але невдовзі Папа помер і будівництво фонтану припинилося. Роботи відновилися через століття, у 1732 році, а будівництво зайняло цілих 30 років: з 1732 до 1762. За цей час на тлі барокового палаццо італійського вельможі виникла сценка з життя повелителя глибин Нептуна. Нарешті, в 1762 році понтифік Климент XIII урочисто відкрив фонтан Треві.
Поглянувши на площу Треві, палаццо Полі і фонтан сприймаються як єдиний архітектурний ансамбль. Нікола Сільві впорався на відмінно з усіма завданнями. Ну, а крім того, під керівництвом архітектора були створені вражаючої краси скульптури, наповнені безліччю образів. Втілений Океан, потужний і суворий, виривається з-під водної завіси на колісниці, запряженій морськими кіньми і тритонами у великий закруглений басейн, оточений бордюром і сходами з двох боків, щоб зробити непомітною різницю в висоті площі. Зодчому неймовірно жваво вдалося передати в камені рух, прагнення досягти поверхні води. Мимоволі затамувавши подих чекаєш, що водна кавалькада з шумом продовжить свій рух вперед. Статуя морського бога – уособлює воду, яка ось уже стільки століть приносить свою цілющу прохолоду в Рим. За лівим плечем Нептуна, в ніші фасаду палацу Полі, знаходиться статуя богині Здоров'я. Праворуч, компанію їй складає богиня Достатку.
Уже багато років фонтан Треві є обов'язковим місцем відвідування туристів. Вважається доброю прикметою, стоячи спиною до Нептуна, кинути в воду монетки. Якщо хочете швидко укласти шлюб – кидайте три монетки. Шукаєте взаємну любов на все життя? Всього за три монетки фонтан готовий вам допомогти. Хочете приїхати в Рим знову – одна монетка в фонтан – і бажання збудеться. Для закоханих, які бажають ніколи не розлучатися, є спеціальні «трубочки закоханих» збоку, з яких потрібно разом випити води. Завдяки таким прикметам, муніципальні служби Риму виловлюють з фонтану до €11000 щотижня. Гроші перераховуються в міжнародний благодійний фонд «Карітас».
Будучи одним з найпопулярніших місць в Римі, фонтан ді Треві часто можна побачити на листівках, фотографіях і відео. Найбільш яскраву свою роль фонтан виконав в кінострічці «Солодке життя» (La Dolce Vita) режисера Федеріко Фелліні. Символ італійського кіно Марчелло Мастроянні і пересичена життям блондинка Аніта Екберґ, розіграли не на жарт гарячу сцену в крижаній воді січневого ді Треві. Також до послуг фонтану вдався режисер Вільям Вайлер, знімаючи Одрі Хепберн і Грегорі Пека на тлі різних красот Італії. Непокірний мачо Адріано Челентано демонстрував Рим у всій його красі заморської принцесі Орнеллі Муті у фільмі «Закоханий до безтями». Не останнє місце в цій екскурсії зайняв фонтан на площі Треві.
А вночі, коли вмикається підсвічування фонтану, вас чекає незабутнє видовище, особливо, якщо ви не одні!
Piazza di Trevi, координати: 41.900769, 12.483262.