Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Художня галерея в Палаццо Спада

Palazzo Spada

Фасад цього палаццо славиться в Римі як один з найбільш багато декорованих. Він прикрашений ліпними барельєфами, фруктовими і квітковими гірляндами, віньєтками і картушами. Всередині будівсля не менш прикрашена ліпниною та фресками. Тут знаходяться офіси Державної Ради Італії, а в чотирьох залах палацу розмістилася галерея Спада – зібрання картин художників XVI - XVII століть, які багато років колекціонувала династія кардиналів Спада.

Спорудження палаццо відбувалося на початку XVI століття на замовлення кардинала Джироламо Каподіферро і було завершене в 1540 році. У 1632 році палац був куплений кардиналом Бернардіно Спада. Бажаючи перетворити палаццо в розкішну сімейну резиденцію, новий власник зробив дорогу реконструкцію, керувати якою було доручено одному з найкращих архітекторів свого часу – Франческо Борроміні.

Продовжуючи тему багатої декорації фасаду, відзначимо, що на рівні другого поверху влаштовані ніші, в яких розміщені скульптури видатних особистостей античного Риму (Траян, Помпей, Квінт Фабій Максим, Ромул, Нума Помпілій, Марцелл, Цезар і Август). Простір третього поверху заповнений ліпними фестонами з амурами і каріатидами, а медальйони містять повторюване зображення собаки біля колонни. Там же на фестоні зберігся девіз першого власника кардинала Каподіферро: «Utroque Tempore» («Як раз»). Кардинал вибрав цей девіз і символ собаки, щоб продемонструвати свою вірність католицькій церкві в період великих релігійних конфліктів. На рівні останнього поверху, який вінчає фасад палаццо, між вікнами знаходяться вісім табличок з написами про діяння історичних особистостей, скульптури яких розташовані на другому поверсі.

Також пишно декорований і внутрішній двір Палаццо Спада. Над арками знаходяться дванадцять ніш, прикрашених фризами із зображенням кентаврів, гарпій і тритонів, де розташовані статуї язичницьких богів. З дворика відкривається вид на знамениту Перспективу Борроміні – галерею довжиною близько 9 метрів, яка завдяки оптичному ефекту здається довшою в 3-4 рази. Використовуючи архітектурні ідеї ченця-архітектора Джованні Марії ді Бітонто, Борроміні спроектував підлогу в похилій площині і розташував колони і арки по всій довжині галереї, поступово зменшуючи їх розмір. Таким чином, створюється ілюзія коридору великої протяжності, а встановлена ​​в кінці галереї статуя Меркурія розміром 60 сантиметрів, здається вищою людського зросту.

На першому поверсі палаццо, в чотирьох залах, прикрашених фресками і ліпниною, розташована галерея Спада. Галерея була відкрита для широкої публіки в 1927 році, коли палаццо було придбане державою. Основу експозиції галереї складає приватна колекція кардинала Бернардіно Спада, який свого часу був папським легатом у Болоньї, де спілкувався з відомими художниками, такими як Гвідо Рені, Гверчіно і Альбані. У Римі кардинал почав цінувати картини Караваджо, у нього було кілька портретів, які приписують його пензлю. Невеликий внесок в розширення колекції вніс Вергілій Спада, брат кардинала Бернардіно. Він придбав картини художників Давида Черріні і Андреа Саккі. Сімейна колекція поповнювалася і після смерті кардинала Бернардіно. Його онуки і правнуки примножували багате приватне зібрання новими творами мистецтва. Картини різних шкіл живопису в Галереї Спада розташовані в хронологічній послідовності серед старовинних меблів, скульптур і відповідно оформленого інтер'єру. Всі експонати виставляються в чотирьох залах палаццо.

У першій залі, яка раніше була гардеробом кардинала Бернардіно, у центрі кесонної стелі з розетками знаходиться герб родини Спада, а центральне місце в експозиції займає портрет кардинала Бернардіно, виконаний його другом Гвідо Рені. Друга зала була побудована за проектом Берніні в 1636-1637 роках. Спочатку її стіни були викладені дерев'яними панелями,  проте в 1759 році вони були видалені. Третя зала була задумана кардиналом Бернардіно спеціально для розміщення своєї колекції картин. На стінах цієї зали експонуються полотна римської, болонської і фламандської художніх шкіл XVII і XVIII століть. У четвертій залі розміщена колекція полотен, що належать до художньої школи Караваджо.

В Галереї Спада знаходяться також кілька античних скульптур, найбільш примітною з яких є статуя Помпея. Ця історична реліквія була знайдена в середньовіччі під час розкопок в районі Кампо деї Фіорі. В ті часи висували припущення, що саме перед цією статуєю був заколотий Юлій Цезар. Мармурову статую придбав Папа Юлій III і згодом підніс в подарунок кардиналу Каподіферро, який встановив її в своєму палаццо. Але ця статуя розміщена не у галереї, а в одному з приміщень Державної Ради. Тому в галереї милуємося іншими скульптурами. Серед експонатів Галереї Спада можна побачити не тільки полотна великих художників, а й рідкісні предмети з муранського скла, старовинні меблі, інтер'єр, що зберігся в первозданному вигляді.

 

Via Capo di Ferro, 11, координати: 41.894277, 12.471962.

Відчинено: понеділок, середа – неділя, 8.30 – 19.30 (каса до 19.00).

Знаходиться поряд