Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам’ятки Італії. Рим. Церква Сант Аньєзе ін Аґоне

 

Sant’Agnese in Agone

Легенда про наймолодшу християнську великомученицю, яка стала символом святості, непорочності та чистоти для багатьох віруючих, і тому справила сильне враження на тодішню християнську громаду. Однак прояв таких якостей у 12-річної дитини і на ті часи здавався неймовірним, тож Свята Агнеса була надзвичайно шанована в VI столітті, а її невинність згодом стала найістотнішим атрибутом легенди.

Легенда цієї святої виглядає так. Агнеса жила у Римі в ІІІ столітті і, прийнявши християнство, готувалася повністю присвятити себе церкві. Але префект міста Семпроній задумав одружити на ній свого сина. Агнеса відмовилася. Тоді Семпроній велів кинути її в ув'язнення, де незабаром дізналися, що дівчина – християнка. У той час християни були ще не в фаворі і дівчина була поставлена ​​перед вибором – або вона приносить жертву римським богам і виходить заміж, або її відправляють в бордель.

Агнеса вибрала бордель на Стадіоні. Там з неї зірвали одяг, але тут сталося перше диво – її волосся відросло настільки сильно, що змогло приховати її тіло, а янголи принесли біле вбрання, в яке вона вбралася. Далі – більше, чоловіки, які приходили в будинок розпусти і намагалися оволодіти дівчиною, йшли ні з чим, оскільки втрачали силу. Спробу зробив і сам винуватець цієї історії, але як тільки він підійшов до Агнеси, тут же впав замертво. На прохання рідних, дівчина зглянулася і помолилася за чиновника, який ожив через деякий час після її молитов.

За чаклунство Агнесу хотіли спалити на багатті, але вогнище не запалювався, і тоді, нарешті, дівчинузарізали ножем. Це був січень 304 року. Після страти Агнеса була похована в катакомбах нинішньої базиліки Сант Аньезе фуорі ле Мура.

У склепінчастому приміщенні, де знаходився бордель, була влаштована маленька каплиця. Перше свідчення про це з'являється у VIII столітті, коли вона згадується як присвячена Святій Агнесі. Пізніше, в 1123 році на місці борделю був збудований храм, що простояв до XVII століття, коли, в 1652 році за ініціативою Папи Інокентія Х, був замінений новою церквою. Освячення відбулося в 1672 році, а в її стінах згодом був похований і сам Інокентій X, для якого вона служила ще й особистою каплицею.

Що цікаво, церква залишалася в приватному володінні сім’ї Памфілі, до якої належав Іннокентій Х, понад 300 років. Вони допустили серйозне погіршення її стану до початку ХІХ століття, але витратили досить велику суму грошей на реставрацію в 1852 – 1859 роках. Крім цього, в 1851 році вони встановили ковану залізну огорожу, щоб зупинити практику сидіння на вхідних сходах церкви. У кількох місцях в оформленні церкви можна побачити голуба, який тримає оливкову гілку. Він узятий з герба родини Памфілі, яка любила підкреслювати свої дружелюбність та миролюбність. Наскільки Памфілі були миролюбними, ми тут досліджувати не будемо.

У 1724 році оригінальний головний вівтар був замінений нинішнім. Вельми незвично те, що він присвячений не покровителю, а Святому Іоанну Хрестителю.

Володіння церквою, крім очевидного престижу, давало сім'ї Памфілі і місце для поховання своїх членів. Їх склеп розташований під пресвітерієм поруч зі склепом Святої Агнеси. Однак, в ХІХ столітті він заповнився, і сім'я побудувала похоронну каплицю на території своєї заміської вілли. Нарешті, в 1992 році, церква була пожертвувана Римській Єпархії. Вона не має ніяких важливих пастирських функцій, але є однією з найпопулярніших церков у туристів, які відвідують Рим. Кожен четвер о 18.30 і п'ятницю о 19.00 в Сант Аньєзе ін Аґоне відбуваються концерти класичної та камерної музики.

Внутрішнє оздоблення надзвичайно дороге та вражаюче. Найпомітніша особливість полягає в тому, що вівтарними образами тут є не картини, а мармурові барельєфи. Путівники ХІХ століття часто говорили, що церква не має видатних індивідуальних робіт. Це правда. Цінність її оздоблення полягає в збереженні цілісного художнього ансамблю XVII століття. Купол Сант Аньезе ін Аґоне – один з декількох в Римі, що зображують Емпірей. Це спроба переконати глядачів у відкритості Небес.

Piazza Navona, координати: 41.898842, 12.472890.

Знаходиться поряд