Пам’ятки Італії. Рим. Палаццо Колонна
Palazzo Colonna
Цей палац є одним з найбільш грандіозних старовинних палаццо Риму, що донині знаходяться в приватній власності. Протягом восьми століть ця будівля належить знатному римському роду Колонна. Багатство палацу було таким, що представники родини Колонна, продавши значну частину своєї колекції, допомогли Папській Державі виплатити контрибуції, передбачені мирним договором, укладеним між Папою Пієм VI і Наполеоном Бонапартом. Проте, деякі твори мистецтва, з часом, вдалося повернути.
Територія, на якій розкинувся величний палац, в X столітті була зайнята будівлями, що належали графам Тускулумським, представникам однієї з найвпливовіших династій Італії того часу, які є предками знатного роду Колона. Палаццо Колона, будівництво якого почалося в XIV столітті і з перервами тривало більше 500 років, дивним чином поєднує в собі стилі кількох епох. Це простежується як в зовнішньому вигляді будівлі, так і в його інтер'єрах.
Масштабна реконструкція палацу, задумана і реалізована в XVII столітті, додала палацу кілька нових будівель. Проект передбачав створення єдиного архітектурного ансамблю з уже існуючими спорудами. Однією з будівель, зведених в період реконструкції, стала знаменита Галерея Колонна, яка призначалася для розміщення великої приватної колекції. Зібрання включало в себе велику кількість фамільних коштовностей, столового срібла та найцінніших полотен великих художників епохи Відродження, таких як Рафаель, Тиціан, Корреджо, Рені та багатьох інших.
Галерея була задуманою як представницький салон, який мав гідно прославляти перемогу християнського флоту над турками в битві біля Лепанто у 1571 році. А командував тим флотом Маркантоній ІІ Колонна, яккого зображено у Великій залі галереї та Військовій залі.
Під час сходження до Великої зали в око впадає гарматне ядро, вміроване в сходи. Воно потрапило сюди у 1849 році, коли Рим охопило протистояння між Папою Пієм ІХ, якого підтримували французькі війська та прихильниками Республіки.
У, власне, Великій залі, яка є художнім ядром палаццо, милуватися можна на кожен сантимент поверхні, причому, від стелі до підлоги! На художню колекцію палаццо Колонна з ХІХ століття поширюється фідеїкоміс, що робить її нерозривно пов’язаною з палаццо. Таким чином художня колекція неподільна та невідчужувана, що гарантує її збереження саме в такому вигляді. Крім приголомшливих картин, на стінах увагу привертають чотири розписаних дзеркала та приставні столи, а розпис стелі перебуває взагалі за межею, як і мармурова мозаїчна підлога.
Зали палаццо багато декоровані розкішними фресками і оригінальними предметами інтер'єру. Найбільш примітними приміщеннями є апартаменти княгині Ізабель, що збереглися до наших днів у своєму первозданному вигляді. Ізабель Колона (1889 - 1984) була представницею знатного візантійського роду, нащадки якого в XVII столітті перебралися до Лівану. Вийшовши заміж в першій половині ХХ століття за князя Маркантоніо Колона, Ізабель переїхала до Риму, де вела розмірене світське життя. Вона зі смаком облаштувала свої апартаменти, використовуючи в оздобленні дорогі матеріали, в тому числі прекрасний східний мармур.
Княгиня любила проводити в палаццо розкішні прийоми виключно для обраних осіб.
З Галереї можна через місток потрапити до саду, який сім'я Колонна почала формувати ще у ХІІІ столітті. В часи Античності на місці палацу розміщувався Храм Сонця. В період Середньовіччя схили пагорба Квіринал мали стратегічне значення, тож Колонна звели тут фортифікаційні споруди, використовуючи будівельні матеріали уже розваленого храму. Власне, сад у його нинішньому вигляді, почав формуватися в кінці XVI століття. Тоді були створені тераси та Німфей з водоспадом, який розмістили поміж сходів до горішньої частини саду, з якої відкривається прекрасний вид на Рим.
Галерея Колонна відкрита для відвідувань по суботах з 9.00 до 13.15, вхід з вулиці Пілотта, 17.
Експозиція розділена на дві частини: публічну та приватну (апартаменти Ізабель). Відвідування приватної частини відбувається в складі організованих груп з гідом та за окрему плату, але вона того варта!
Via della Pilotta, 17, координати: 41.897457, 12.484936